środa, 27 maja 2015

ROB SYSTEMS HQ

FUNKCJA: fabryka drzwi
FUNKCJE DODATKOWE : biurowa, gastronomiczna, handlowa, wystawowa
KRAJ: Belgia
MIASTO: Ardooie
ADRES: Stationsstraat 221, 8850 Ardooie 
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2014
AUTORZY PROJEKTU: Govaert & Vanhoutte Architects
KONSTRUKCJA: betonowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 6071 m²

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI, HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Budynek jest główną siedzibą firmy ROB produkującą drzwi przesuwne.

LOKALIZACJA
Obiekt zlokalizowany jest na północnych obrzeżach miasta w strefie przemysłowej. Znajduje się przy głównej ulicy miasta – Stationsstraat, gdzie otaczają go inne fabryki i pola, do których budynek nawiązuje.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Założenie opiera się na dwóch przyległych obiektach - jednym o planie prostokąta i drugim U-kształtnym. W pierwszej części  zlokalizowana jest funkcja przemysłowa i wystawiennicza, a w drugiej usługowa oraz reprezentacyjna. W tej strefie łączy się  powierzchnię biurową, gastronomiczną i informacyjną.  Na skrzyżowaniu przestrzeni biurowych z handlowymi znajduję się recepcja, gdzie wchodzą klienci i goście. Dalej i wyżej są biura  z salami zebrań, a wewnętrzna pochylnia prowadzi przez patio do showroomu – sali wystawowej, z której przechodzi się do hali przemysłowej.

OPIS BUDYNKU 
Monolityczna bryła budynku została ukształtowana przez  proste, geometryczne formy, które nie ingerują w kontekst otoczenia, tylko wtapiają się poprzez delikatne, jasne kolory połyskliwych materiałów. Cień tworzący się pod wysuniętą częścią piętra sprawia wrażenie jakby podniosła się z ziemi. Zgodnie z życzeniem klienta projekt opracowany jest w przemysłowej estetyce – jasna paleta kolorów i surowe materiały typowe dla fabryk i magazynów. 
Strefa przemysłowa jest całkowicie zamknięta w betonowej strukturze lub wykończona metalem, a pomieszczenia biurowe, handlowe wraz z komunikacją jest otwarta na otoczenie poprzez szklane fasady. Pośrednim wykorzystanym rozwiązaniem dla budynku jest blacha perforowana, która dale odczucie lekkości, ale nie jest tak transparentna jak szkło. Daje ciekawe efekt światłocienia na elewacjach.
We wnętrzu na wykończenia podłóg i ściany wykorzystano beton, a za ściany działowe służy szkło.




ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.archdaily.com/

AUTOR OPRACOWANIA:
Magdalena Wazio

AONNI MINERAL WATER PLANT / BEBIN & SAXTON

FUNKCJA: zakład wód mineralnych (produkcja, magazyny)
FUNKCJE DODATKOWE : administracja, reprezentacja (kawiarnia, wystawy fotografii, rękodzielnictwa)
KRAJ: Chile
MIASTO: Punta Arenas
ADRES: Punta Arenas, XII Región, Chile
UKOŃCZENIE BUDOWY:  2008 r.
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: architekci Bebin&Saxton - Daniel Bebin i Tomas Saxton , projekt konstrukcyjny:  Samuel Marín, konsultant projektu: Pablo Prieto, klient: Patagonia Mineral S.A. – Agua Mineral Aonni
KONSTRUKCJA: stalowa; (materiały: stal, szkło, aluminium, drewno)
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:  640 m² (powierzchnia obszaru: 5000 m²)
STRONA INTERNETOWA: http://www.aonni.com/

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Aonni – producent wody źródlanej, butelkowanej w okolicy cieśniny Magellana, na obszarze 1200ha, daleko od jakiejkolwiek ingerencji człowieka, w tym przemysłu. Woda źródlana pozyskiwana jest z naturalnej warstwy wodonośnej, powstałej przez procesy erozyjne w ciągu ostatnich 10 tys. lat.

Projekt powstał w latach 2007-2008 przez młodych architektów, zajmujących m. in. optymalizacją zasobów energii i wydajności cieplnej. Daniel Bebin, projektując architekturę nienaruszającą równowagi ekologicznej, otrzymał nagrodę BICENTENNIAL SCHOLARSHIP dla Mistrza Nauki Projektowej (Zrównoważony Projekt). Takie doświadczenie oraz założenie harmonijnego wpisania się w otoczenie (ocean, lasy, góry, lodowce) i podkreślenie znaczenia natury w produkcji wody Aonni miało znaczący wpływ na efekt końcowy projektu.

LOKALIZACJA
Budynek usytuowany w malowniczej krainie lasów i słonych wód (Ocean Spokojny) - zatoka Punta Arenas, dochodząca do 1000 metrów długości. Szkice koncepcyjne ukazują próbę nawiązania do zatoki wrzynającej się w ląd z charakterystycznymi stromymi brzegami. Kształt graniastosłupów i forma różnorakiego ustawienia ich względem płaszczyzny przyziemia wynika z ruchu ukruszonego brzegu lodowca.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Układ funkcjonalny budynku jest użyteczny i czytelny. Mimo wrażenia rozbicia budynku, widoczny jest podział na strefy: produkcyjne i magazynowe, administracyjne oraz reprezentacyjne. Budynek ustawiony jest w orientacji północ-południe. Od strony wschodniej znajduje się strefa dostawcza wraz z magazynami, a od strony zachodniej pomieszczenia pomocnicze, w tym socjalne. Na północy znajduje się duże pomieszczenie reprezentacyjne, doświetlone od wschodu i zachodu, a na południu dodatkowe, oddzielone od głównej bryły: pomieszczenia techniczne.

OPIS BUDYNKU
IDEA:
Ideą projektu było wpisanie się w otoczenie malowniczej zatoki: rozrzeźbionego terenu, gęstej zieleni lasów i oceanu. W procesie projektowania zwrócono uwagę na produkt firmy Aonni: wodę źródlaną i cechę wody: przechodzenie w różne stany skupienia (m. in. jej krystaliczna struktura została uchwycona w formie podłóg, przeszkleń, konstrukcji i w bryle). Jak twierdzą architekci:
"Możemy zauważyć wody w różnych fazach gromadzenia, w tym jeden w szczególności: zamrożonej wody tworzącej niepowtarzalną jednolitą strukturę, ujmującą się w tym konkretnym miejscu”
Architekci opisują chilijską Patagonię słowem „detachment” (= oddzielenie, oderwanie), nawiązując do specyficznych, dynamicznych procesów zachodzących w przyrodzie Patagonii, które jednoznacznie identyfikują bryłę w tym otoczeniu. Te procesy, tj.: brak jedności, elementy poddawane ciągłym modyfikacjom, pęknięcia,  izolacje, skręcenie, napięcia, oddzielanie się ogromnych lodowców, drzewa nachylone przez wiatr, powstanie wysp w wyniku ruchów ziemi - były najważniejszą inspiracją w procesie projektowania.
BRYŁA:
Bryła budynku nawiązuje do kształtu lodowca. Główna część składa się z piętnastu przyległych do siebie, poskręcanych graniastosłupów, a od strony południowej znajdują się dwie mniejsze, pomocnicze części. Forma bryły jest dynamiczna, a jej rozbita struktura umożliwia dogodne doświetlenie pomieszczeń. Całość jest pokryta blachą fałdowaną w kolorze białym, który mocno uwydatnia budynek pośród zieleni lasów i błękitu oceanu.

ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE:
Dobór materiałów jak i konstrukcja: stalowa  są ekonomiczne, łatwe w konserwacji i odporne na ekstremalne warunki klimatyczne. Obiekt został zaprojektowany tak aby wykorzystać naturalne oświetlenie i energię słoneczną. Struktura budynku może być ponownie wykorzystana, co gwarantuje ochronę środowiska oraz żywotność materiałów zastosowanych w projekcie.













ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.finewaters.com/
http://www.aonni.com/
http://www.architektura.pb.edu.pl/
http://www.designboom.com/
https://dorodesign.wordpress.com/

AUTOR OPRACOWANIA:
Katarzyna Posiewała


HAWE - WERK KAUFBEUREN

FUNKCJA: produkcja komponentów i mobilnych systemów hydraulicznych
FUNKCJE DODATKOWE : funkcja biurowa (siedziba firmy)
KRAJ: Niemcy (Bawaria)
MIASTO: Inglostadt
ADRES: Karl-Heilmeier-Straße 1,87600 Kaufbeuren, Niemcy
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2014 
AUTORZY PROJEKTU:  Barkow Leibinger 
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 50039 m²

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Pomyślany jako "zielona fabryka "Plan budynku jest zorganizowana wokół trzonu głównego, jako cztery skrzydła hal produkcyjnych , które obracają się wokół centralnego dziedzińca otoczonego biurami , salami konferencyjnymi, i kawiarniami z widokiem na południe i Alpy. Dachy w pobliżu imitować mają topografię alpejską, szczyty i doliny i animować budynki jako sylwetkę geometryczną.

LOKALIZACJA :
Krajobraz rolniczy na skraju Bawarii i Allgäu w  Alpach.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Hale produkcyjne są uzupełniane przez strefy centralnych programów określanych jako bloki wielkiej płyty , które są połączone w centrum wokół dziedzińca . Zawierają one biura , które są przestrzennie powiązane bezpośrednio salami projekcyjnymi i górnymi piętrami i również z salami konferencyjne i kawiarniami z tarasami oferującymi szerokie widoki na Alpy . Na północy jest wejście do budynku w podobnej konfiguracji z holu i części administracyjnej.

OPIS BUDYNKU 
" Four-leaf " zasada organizacyjna budynku odzwierciedla procesy produkcyjne i możliwości zakładu i logiki . Ten przepływ pracy obrotowy zaczyna się od dostaw surowców we wschodniej części prowadzonych do hali prefabrykacji , produkcji, obróbki powierzchni i montażu , do wysyłki. Zapewnia to dobrą orientację , dzięki elastyczności , oraz możliwości rozwoju i ekspansji w dobrze oświetlonych pomieszczeniach roboczych.
Inne funkcje obejmują zrównoważony system odzyskiwania ciepła , gdzie ciepło odpadowe z maszyn jest zintegrowane z systemem centralnego ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo prąd i chłodzenie są produkowane przez zasilaną gazem elektrociepłownię . Ścieki z produkcji są całkowicie reintegrowane w procesie przez parownik . Ogólnie rzecz biorąc , dzięki efektywności energetycznej i wysokiej wydajności cieplnej fasady z potrójną szybą z przezroczystego szkła izolacji termicznej ( kanał ) pozwalają wymaganiom dotyczącym zużycia energii być lepszymi o prawie 40% od normy.











ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.archdaily.com/

AUTOR OPRACOWANIA:
Karolina Wrona


GLASS BOTTLE FACTORY CRISTALCHILE

FUNKCJA: produkcja szklanych butelek
FUNKCJE DODATKOWE :  brak
KRAJ: Chile
MIASTO: Llay-Llay
ADRES: 5 Norte Route, Km. 85, Llay-Llay, V Región – Chile
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2006
AUTORZY PROJEKTU: Guillermo Hevia
(współpraca: Francisco Carrión , Marcela Suazo)
KONSTRUKCJA:  stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 27.500m2

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
CristalChile, jest to przedsiębiorstwo z ponad 100-letnim doświadczeniem. W chwili obecnej jest liderem w produkcji i sprzedaży opakowań szklanych w Chile.
Firma posiada dwa zakłady produkcyjne wyposażone w najnowsze technologie. 
Nowszy,  zakład w Llay-Llay, wyróżnia się jako najbardziej nowoczesny zakład produkujący szklane pojemniki w Ameryce Południowej.
Przy projektowaniu obiektu najważniejszym założeniem, było wkomponowanie go w teren, użycie do budowy jak najprostszych materiałów, a także maksymalne wykorzystanie działki i zasobów naturalnych do funkcjonowania fabryki.

LOKALIZACJA :
Fabryka firmy Cristalchile znajduje się na obrzeżach miasta Llay-Llay, 85 km. na północ od Santiago. 
W dolinie otoczonej z każdej strony niewielkimi pagórkami, tuż przy drodze 5 Norte Route ciągnącej się od południa kraju, przez stolicę  aż na północ do granicy z Peru.

PROGRAM FUNKCJONALNY
W projekcie budynku postawiono nacisk na zastosowanie w nim wielu nowoczesnych a za razem ekologicznych rozwiązań, jak np. geotermalny system klimatyzacji i ogrzewania,  wykorzystanie bryły budynku (pofalowany dach) i klimatu otoczenia(silne wiatry) do stworzenia naturalnej wentylacji, a także specjalnie zaprojektowane przeszkolone fasady budynku, które umożliwiają pracę przy świetle dziennym do 12 na dobę.

OPIS BUDYNKU 
Dach budynku swoim kształtem przypomina otaczający go górzystego terenu, jest on również nawiązaniem do występujących na tym obszarze silnych wiatrów- dla których falista forma również stwarza mniejszy opór, co wykorzystano w zastosowanych systemach wentylacyjnych.
Fasady budynku w dużym stopniu składają się z prostokątnych przeszkleń i betonowych płyt. Posiadają one również drobne otwory, przez które wyprowadzane jest na zewnątrz gorące powietrze z hal produkcyjnych.  Proste, geometryczne elewacje stanowią kontrast do formy dachu, a mimo to, razem tworzą razem bardzo nowoczesną i spójną bryłę, która idealnie wpisuje się w otaczający teren.  





ŹRÓDŁA INFORMACJI: 

http://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2012/04/12/glass-bottling-plant-cristalchile-in-v-region-chile-by-guillermo-hevia/

http://www.archdaily.com/6186/glass-bottling-plant-cristalchile-guillermo-hevia/ 
http://www.e-architect.co.uk/chile/cristalchile-bottling-plant 

AUTOR OPRACOWANIA:
Katarzyna Pikuła


O'33 OIL FACTORY

FUNKCJA: produkcja oliwy z oliwek, oleju i suszonych owoców
FUNKCJE DODATKOWE : laboratoria, sklep
KRAJ: Urugwaj

MIASTO: Maldonado
ADRES:Finca Jose Ignacio, Route 9km 156, Jose Ignacio Maldonado, Uruguay
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2012 
AUTORZY PROJEKTU: projektant: Marcelo Daglio Arquitectos, współpraca z Pablo Jaime i Ariel Sosa, 
konstruktor: Pedro Baubeta
KONSTRUKCJA: żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 514,0 m²


CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
0`33 Oil Factory powstało w 2012 w Urugwaju w wyniku zapotrzebowania na nowy budynek prężnie rozwijającej się firmy, słynnej w swoim kraju z oliwy z oliwek. Głównym wyzwaniem było skrócenie czasu na jego budowę. Projekt podzielony na dwie części o różnych funkcjach w procesie produkcji. 

LOKALIZACJA
Budynek znajduje się na wzniesieniu, przy lokalnej drodze; został zaprojektowany tak, aby nie naruszać istniejących już plantacji drzew oliwnych. Bryłę usytuowano tak, aby również była atrakcją dla przejeżdżających przez pobliskie drogi turystów 

PROGRAM FUNKCJONALNY
Pierwsza, większa część budynku zawiera (oprócz recepcji) główne sektory przeznaczone do procesu wytwarzana oleju i oliwy z oliwek. Są to sektory: mycia oliwek, mielenia oraz magazynowania gotowego produktu.
Mniejsza część budynku to sektory opakowań, laboratoria, sklepy, dodatkowe magazyny i inne usługi niezbędne przy produkcji oleju i oliwy z oliwek.
Oba te obszary, znacznie zróżnicowane przez funkcję, jak również przez ekspresję objętości architektonicznej połączone są częścią obiegu, który działa jako łącznik pomiędzy nimi, zapewniając jednolitość i dynamikę .

OPIS BUDYNKU 
Założeniem projektu było stworzenie budynku w bliskiej korelacji z otoczeniem. Duży nacisk położono na dobór materiałów-związane z procesem przemysłowym, trwałe i wytrzymałe: żelbet, stal (powłoki płaskie budynku) oraz beton przemysłowy (podłogi). Budynek przemysłowy wypełniony jest również dziełami sztuki Enrique Broglia oraz Pawła Atchugarry - ostatni z nich to autor wyrzeźbionego drzewa oliwnego, stojącego przy wejściu.







ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.archdaily.com/
http://www.o33.com.uy/
http://www.marcelodaglio.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Barbara Dźwierzyńska

AUTOR OPRACOWANIA:
Barbara Dźwierzyńska



BMW CENTRAL BUILDING

FUNKCJA: produkcja samochodów BMW Serii 3
FUNKCJE DODATKOWE : sale konferencyjne, biura, gastronomia, laboratoria
KRAJ: Niemcy 
MIASTO: Lipsk
ADRES: Name/Abteilung BMW Allee 1, 04349 Leipzig
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2005 
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: Zaha Hadid Architects, projekt krajobrazu: Gross.Max, projekt konstrukcyjny Anthony Hunt Associates, AGP Arge GesamtplanungServices
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 27 500 m2
STRONA INTERNETOWA: www.bmw-werk-leipzig.de


CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
W 2002 roku BMW ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt centralnego budynku zakładów BMW w Lipksu. Spośród 200 koncepcji wybrano opracowanie stworzone przez Zaha Hadid Architects.
Inwestycja powstała przy wsparciu Komisji Europejskiej. Budynek miał być wizytówką firmy a Zaha Hadid wywiązała się z tego zadanie doskonale, stworzyła prawdziwe centrum zakładu. W lipcu 2005 r, Zaha Hadid otrzymała Niemiecką Nagrodą Architektoniczną (Deutscher Architekturpreis) w 2005 roku a otwarcie fabryki BMW w Lipsku nastąpiło w maju 2005 roku.

LOKALIZACJA
Zakład zlokalizowany jest na północny-wschód od centrum Lipska. W bliskim sąsiedztwie portu lotnicznego i autostrady. Krajobraz to przewaga pól i łąk z pojedynczo występującymi zakładami przemysłowymi.
Kryteria jakie decydowały o wybraniu właśnie tej lokalizacji to:
1. Możliwość dalszego rozwoju zakładu  
2.Możliwość zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej 
3.Wykorzystanie istniejących struktur, jeśli chodzi o zakłady, dostawców i logistykę 
4. infrastruktura transportu, dostaw oraz utylizacji odpadów 
5. połączenie z siecią sprzedaży i dystrybucji BMW 
Dodając do siebie wszystkiej wyżej wymienione kryteria, lokalizacja Lipsk/Halle  wypadł najkorzystniej.
W niedalekiej odległości znajdują się zakłady produkcyjne  BMW w Bawarii a także wielu dostawców z południa i środkowych Niemiec, to kolejne aspekty które przemówiły za tym regionem, była duża ilość wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Budynek centralny spaja 3 niezależne obiekty, łączy etapy procesu montażu i przestrzeń pracowniczą. Z poziomu zero, jednym wspólnym wejściem poruszają się wszyscy pracownicy.
Na parterze ulokowany jest sklep, kawiarnia, do których mamy dostęp bezpośrednio z fayer. Hala z produkcją podwozia dostępna jest z poziomu parteru i dostać się tam można kierując się na lewo od wejścia do głównego holu. Sala konferencyjna znajduje się bezpośrednio przed halą produkcji podwozia. Poziom zero to też biura, laboratoria, kontrola jakości, kuchnia przygotowująca posiłki dla pracowników a także zabezpieczenie medyczne. Do lakierni i hali montażu również dostajemy się z poziomu 0, wszystkie części produkcji łączy jeden czytelny ciąg komunikacyjny. 
Pierwsze piętro do głównie część administracyjna, mieści się tu 7 pokoi biurowych i przestronna jadalnia. Nad całym założeniem biegnie balkon umożliwiający gościom podziwianie procesu produkcyjnego.
Droga elementów pomiędzy poszczególnym halami odbywa się w sposób zautomatyzowany specjalnymi otwartymi korytarzami. 

OPIS BUDYNKU 
Zaprojektowany jako szereg nakładających się i łączących poziomów i miejsc, to zaciera odległości między częściami kompleksu. Centralny budynek łączy w sobie wszystkie istotne ruchy zakładzie. Ten projekt to zmaterializowanie ruchu. Zaha Hadid projektując założenie odwołała się do słów: "Panta rhei’’ a tutaj,, energia przepływa z wszystkich stron". Dynamiczna forma przypominająca dla niektórych piorun, dla innych węża jest przestrzenią, w której cały czas panuje ruch. Karoserie samochodów na specjalnych platformach przesuwają się między jedna halą a drugą, przechodząc przez pomieszczenia biurowe, kawiarnie, jadalnie. Ma to też swoje odzwierciedlenie psychologiczne, daje poczucie jedności celu, człowiek cały czas widzi efekt swojej pracy z dodanymi już kolejnymi elementami. Nie ma podziałów na pracowników fizycznych i umysłowych, tutaj wszyscy są wielką rodziną pracujących nad wspólnym celem.
Wnętrze zaskakuje dynamiką, wszystko wydaje się być w ruchu : spadające trajektorie sufitu, rampy z wystrzelającymi wzdłuż nich balustradami, mosty przeładunkowe ponad głowami. Paleta barw raczej mało radosna: szarość posadzkowa, betonowa, stalowa i cynkowa jest akcentowana tu i ówdzie przez biały lakier, czerwono-brązowe umeblowanie lub żółty dźwig. Urozmaiceniem są również karoserie, które w czasie swojej procesji przez pomieszczenia efektownie oświetla się na niebiesko.
Zaha Hadid tradycyjnie przeciwstawiła się kątom prostym, pomieszczenia przyjmują kształt rombów a wykrzywione okna, dziwaczne schody i pochyłe rozpory są dodatkowym potwierdzeniem, że styl Hadid się nie zmienia.











ŹRÓDŁA INFORMACJI

http://www.bmw-werk-leipzig.de/leipzig/deutsch/lowband/com/de/index.html
http://www.zaha-hadid.com/architecture/bmw-central-building/
http://www.architectural-review.com/2005-june-top-gear-bmw-central-building-by-zaha-hadid-leipzig-germany/8611830.article
http://www.bmw-werk-leipzig.de/leipzig/deutsch/lowband/com/de/index.html
http://www.arcspace.com/features/zaha-hadid-architects/bmw-plant/
http://www.bmwgroup.com/bmwgroup_prod/e/0_0_www_bmwgroup_com/verantwortung/gesellschaft/kultur/architektur_und_design/werk_leipzig.html
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Central_Building
http://www.goethe.de/ins/pl/lp/kul/dup/zuk/pl5943872.htm

AUTOR OPRACOWANIA:
Klaudia Ślimak


WINIARNIA BODEGAS PROTOS

FUNKCJA: produkcja winaFUNKCJE DODATKOWE : degustacja wina - funkcja ekspozycyjna, biurowa, administracyjna, wypoczynkowa (ogród)KRAJ: Hiszpania
MIASTO: Peñafiel
ADRES: C/Bodegas Protos, 24-28.
E-47300 Peñafiel (Valladolid, Spain)
UKOŃCZENIE BUDOWY: Spring 2008
AUTORZY PROJEKTU: architekt: Rogers Stirk Harbour + Partners, zarzadzanie porjektem: CEM Management,
Konstruktor: Arup, BOMA, Agroindus, Konsultant oświetlenia: Biosca & Botey

KONSTRUKCJA: prefabrykaty betonowe, drewniane
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 19 450 m2


CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Protos - oznacza "pierwszy"  w języku greckim. Bodegas Protos był pierwszą firmą produkującą wina Ribera  del Duero i została założona w 1927 roku jako spółdzielnia.
Nowy budynek  połączony jest ze starymi zakładami tunelem, tworzy przedłużenie istniejących obiektów winiarskich. Budynek przedstawia nowoczesną reinterpretację tradycyjnej konstrukcji winnicy.
Charakterystyka działalności: 
Ten region Hiszpanii ma typowy klimat kontynentalny z zimnymi zimami i gorącymi latami i znaczącymi zmianami w codziennym zakresie temperatur. Proces robienia win, a szczególnie starzenie winne - wymaga spokojnego środowiska ze stałą temperaturą. Sprzeczność między tym wymogiem, a klimatem regionu, została rozwiązana na przestrzeni wieków przez budowę podziemnych wytwórni win. Otaczane ziemią przestrzenie są izolowane przed zewnętrzną, raptowną zmianą temperatury.
Celem projektu było stworzenie współczesnego obiektu, który ma równie niskie oddziaływanie na środowisko, jak tradycyjne wytwórnie win w regionie.

LOKALIZACJA
Winnica Bodegas Protos usytuowana jest pod niewielkim wzgórzem zwieńczonym średniowiecznym zamkiem, w małej wiosce Peñafiel, niedaleko Valladoliów w północno - wschodniej Hiszpanii. 
PROGRAM FUNKCJONALNY
Winnica składa się z kilku poziomów.  Na poziomie piwnic przechowywane są beczki oraz butelki dojrzewającego wina. Na poziomie wyższym, częściowo zagłębionym w ziemi, znajduje się produkcja wina, kadzie fermentacyjne oraz część magazynowa. Na tej kondygnacji zlokalizowane są również rozlewnie, urządzenia do pakowania, przechowywania produktów gotowych jak również różne pomieszczenia techniczne, dostęp do podjazdu oraz część administracyjna z patio. Te dwa poziomy połączone są tunelem z wcześniej istniejącymi obiektami wyrobu wina.
Program funkcjonalny  zawiera również  część biurową , powierzchnię do degustacji win oraz małą salę do prezentacji i wydarzeń marketingowych. W skład winiarni wchodzi również schodkowy  ogród z którego roztacza się widok na zamek.  Jednocześnie dostarczane jest tędy naturalne światło do niżej położonej części administracyjnej.
Główny poziom wejściowy dostępny jest zarówno dla pracowników jak i gości. Stąd, goście mogą oglądać przez podłogę, odbywającą się poniżej produkcję. Wysunięcie dachu tworzy przestrzeń wykorzystaną w czasie zbiorów jako  miejsce sortowania winogron dostarczonych ciągnikami zjazdem po północnej stronie budynku.

OPIS BUDYNKU 
Forma trójkątna maksymalnie wykorzystuje teren działki.
Możemy wyróżnić  dwa główne elementy bryły: podstawę wrośniętą w ziemię oraz lekką, przestronną i widną część powyżej. Podstawą budynku jest  piwnica, która jest całkowicie pod ziemią i gdzie starzejące się wino jest przechowane. Podstawa budynku przejawia się na zewnątrz w kamieniu obwodowej ściany i chodniku na całym poziomie dostępnym. Ta część budynku została wyposażona w obieg nieoczyszczonego powietrza.
 Fermentacja, dzielenie na partie i rozlewanie do butelek wina ma miejsce w poziomie produkcji,  nad piwnicą.  Podwójna wysokość tej przestrzeni częściowo schowana jest w terenie poniżej głównego poziomu dostępu. 
Duże okapy dachu na południowych brzegach bronią te poziomy na powierzchni ziemi przed ostrym, letnim słońcem. Przeszklenia w polach zacienionych pozwalają naturalnemu światłu przepływać do budynku, bez bezpośredniego słońca stwarzającego zysk słoneczny.
 Ogród na niższym  poziomie półpiętra również pozwala naturalnemu światłu przenikać do  biur i obszaru degustacji. W sumie, prawie 60 procent budynku - w tym górne poziomy produkcji, administracyjny i obszary wystawowe są oświetlone przez naturalne światło. Konstrukcja dachu wykonana jest  z drewna, powierzchnia zewnętrzna pokryta jest przez wielkoformatowe dachówki terakotowe. Lekka konstrukcja składa się z pięciu wzajemnie powiązanych sklepień, które są zawieszone powyżej łuków drewnianych laminowanych o rozpiętości 18m. Zewnętrzna skóra jest w kontakcie z dachem tylko przez kawałki umocowania w swoich łatach. To w efekcie, daje przewietrzalny dach. W efekcie, wpływ zysku ciepła ze słońca jest zredukowany, ponieważ większa część gorąca zebranego przez zewnętrzną skórę dachu jest rozproszona drogą powietrzną przez zagłębienia i nie promieniuje do wnętrza. Zarówno drewno dla górnej części jak i betonowe prefabrykaty dla dolnej części budynku były prefabrykowane w centralnych i północnych częściach Hiszpanii. Transport skończonych kawałków do miejsca znacznie przyczynił się do obniżenia produkcji odpadków podczas budowy.Piwnice winiarskie Protos wykorzystują zróżnicowany tryb systemu klimatyzacji. Wykorzystanie wolnego stygnięcia nocnego w klimacie kontynentalnym jest bardzo skuteczne. Oziębiona sieć wodociągowa w piwnicy jest zaprojektowana w taki sposób aby zająć się gwałtownymi wzrostami w temperatury otoczenia. Woda jest fundamentalnym zasobem w produkcji wina i kilka systemów zostało włączonych do projektu dla ponownego użycia wody. Dwa systemy hydroterapii są na miejscu - jeden dla wody ściekowej z procesu produkcji (użyty wtórnie do czyszczenia sprzętu i podnoszenia maszyn) drugi dla wody ściekowej z części administracyjnej. Plan oświetlenia budynku reaguje na zapotrzebowanie energii od każdego z pracujących obszarów. W obszarach produkcyjnych, niskie poziomy oświetlenia dla krążenia mogą być powiększone za pomocą podzielonego na strefy bardziej błyszczącego oświetlenia. W biurach i przestrzeniach dla gości podział na strefy z czujnikami ruchu.












ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.dezeen.com/2008/08/29/bodegas-protos-winery-by-rogers-stirk-harbour-partners/#disqus_thread
http://www.e-architect.co.uk/spain/bodegas-protos
http://www.richardrogers.co.uk/render.aspx?siteID=1&navIDs=1,4,25,425&showImages=detail&imageID=2920&showParent=true


AUTOR OPRACOWANIA:
Jadwiga Sobala