AONNI MINERAL WATER PLANT / BEBIN & SAXTON
FUNKCJA: zakład wód mineralnych (produkcja, magazyny)
FUNKCJE DODATKOWE : administracja, reprezentacja (kawiarnia, wystawy fotografii, rękodzielnictwa)
KRAJ: Chile
MIASTO: Punta Arenas
ADRES: Punta Arenas, XII Región, Chile
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2008 r.
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: architekci Bebin&Saxton - Daniel Bebin i Tomas Saxton , projekt konstrukcyjny: Samuel Marín, konsultant projektu: Pablo Prieto, klient: Patagonia Mineral S.A. – Agua Mineral Aonni
KONSTRUKCJA: stalowa; (materiały: stal, szkło, aluminium, drewno)
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 640 m² (powierzchnia obszaru: 5000 m²)
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Aonni – producent wody źródlanej, butelkowanej w okolicy cieśniny Magellana, na obszarze 1200ha, daleko od jakiejkolwiek ingerencji człowieka, w tym przemysłu. Woda źródlana pozyskiwana jest z naturalnej warstwy wodonośnej, powstałej przez procesy erozyjne w ciągu ostatnich 10 tys. lat.
Projekt powstał w latach 2007-2008 przez młodych architektów, zajmujących m. in. optymalizacją zasobów energii i wydajności cieplnej. Daniel Bebin, projektując architekturę nienaruszającą równowagi ekologicznej, otrzymał nagrodę BICENTENNIAL SCHOLARSHIP dla Mistrza Nauki Projektowej (Zrównoważony Projekt). Takie doświadczenie oraz założenie harmonijnego wpisania się w otoczenie (ocean, lasy, góry, lodowce) i podkreślenie znaczenia natury w produkcji wody Aonni miało znaczący wpływ na efekt końcowy projektu.
LOKALIZACJA
Budynek usytuowany w malowniczej krainie lasów i słonych wód (Ocean Spokojny) - zatoka Punta Arenas, dochodząca do 1000 metrów długości. Szkice koncepcyjne ukazują próbę nawiązania do zatoki wrzynającej się w ląd z charakterystycznymi stromymi brzegami. Kształt graniastosłupów i forma różnorakiego ustawienia ich względem płaszczyzny przyziemia wynika z ruchu ukruszonego brzegu lodowca.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Układ funkcjonalny budynku jest użyteczny i czytelny. Mimo wrażenia rozbicia budynku, widoczny jest podział na strefy: produkcyjne i magazynowe, administracyjne oraz reprezentacyjne. Budynek ustawiony jest w orientacji północ-południe. Od strony wschodniej znajduje się strefa dostawcza wraz z magazynami, a od strony zachodniej pomieszczenia pomocnicze, w tym socjalne. Na północy znajduje się duże pomieszczenie reprezentacyjne, doświetlone od wschodu i zachodu, a na południu dodatkowe, oddzielone od głównej bryły: pomieszczenia techniczne.
OPIS BUDYNKU
IDEA:
Ideą projektu było wpisanie się w otoczenie malowniczej zatoki: rozrzeźbionego terenu, gęstej zieleni lasów i oceanu. W procesie projektowania zwrócono uwagę na produkt firmy Aonni: wodę źródlaną i cechę wody: przechodzenie w różne stany skupienia (m. in. jej krystaliczna struktura została uchwycona w formie podłóg, przeszkleń, konstrukcji i w bryle). Jak twierdzą architekci:
"Możemy zauważyć wody w różnych fazach gromadzenia, w tym jeden w szczególności: zamrożonej wody tworzącej niepowtarzalną jednolitą strukturę, ujmującą się w tym konkretnym miejscu”
Architekci opisują chilijską Patagonię słowem „detachment” (= oddzielenie, oderwanie), nawiązując do specyficznych, dynamicznych procesów zachodzących w przyrodzie Patagonii, które jednoznacznie identyfikują bryłę w tym otoczeniu. Te procesy, tj.: brak jedności, elementy poddawane ciągłym modyfikacjom, pęknięcia, izolacje, skręcenie, napięcia, oddzielanie się ogromnych lodowców, drzewa nachylone przez wiatr, powstanie wysp w wyniku ruchów ziemi - były najważniejszą inspiracją w procesie projektowania.
BRYŁA:
Bryła budynku nawiązuje do kształtu lodowca. Główna część składa się z piętnastu przyległych do siebie, poskręcanych graniastosłupów, a od strony południowej znajdują się dwie mniejsze, pomocnicze części. Forma bryły jest dynamiczna, a jej rozbita struktura umożliwia dogodne doświetlenie pomieszczeń. Całość jest pokryta blachą fałdowaną w kolorze białym, który mocno uwydatnia budynek pośród zieleni lasów i błękitu oceanu.
ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE:
Dobór materiałów jak i konstrukcja: stalowa są ekonomiczne, łatwe w konserwacji i odporne na ekstremalne warunki klimatyczne. Obiekt został zaprojektowany tak aby wykorzystać naturalne oświetlenie i energię słoneczną. Struktura budynku może być ponownie wykorzystana, co gwarantuje ochronę środowiska oraz żywotność materiałów zastosowanych w projekcie.











ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.finewaters.com/
http://www.aonni.com/
http://www.architektura.pb.edu.pl/
http://www.designboom.com/
https://dorodesign.wordpress.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Katarzyna Posiewała