środa, 27 maja 2015

ROB SYSTEMS HQ

FUNKCJA: fabryka drzwi
FUNKCJE DODATKOWE : biurowa, gastronomiczna, handlowa, wystawowa
KRAJ: Belgia
MIASTO: Ardooie
ADRES: Stationsstraat 221, 8850 Ardooie 
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2014
AUTORZY PROJEKTU: Govaert & Vanhoutte Architects
KONSTRUKCJA: betonowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 6071 m²

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI, HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Budynek jest główną siedzibą firmy ROB produkującą drzwi przesuwne.

LOKALIZACJA
Obiekt zlokalizowany jest na północnych obrzeżach miasta w strefie przemysłowej. Znajduje się przy głównej ulicy miasta – Stationsstraat, gdzie otaczają go inne fabryki i pola, do których budynek nawiązuje.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Założenie opiera się na dwóch przyległych obiektach - jednym o planie prostokąta i drugim U-kształtnym. W pierwszej części  zlokalizowana jest funkcja przemysłowa i wystawiennicza, a w drugiej usługowa oraz reprezentacyjna. W tej strefie łączy się  powierzchnię biurową, gastronomiczną i informacyjną.  Na skrzyżowaniu przestrzeni biurowych z handlowymi znajduję się recepcja, gdzie wchodzą klienci i goście. Dalej i wyżej są biura  z salami zebrań, a wewnętrzna pochylnia prowadzi przez patio do showroomu – sali wystawowej, z której przechodzi się do hali przemysłowej.

OPIS BUDYNKU 
Monolityczna bryła budynku została ukształtowana przez  proste, geometryczne formy, które nie ingerują w kontekst otoczenia, tylko wtapiają się poprzez delikatne, jasne kolory połyskliwych materiałów. Cień tworzący się pod wysuniętą częścią piętra sprawia wrażenie jakby podniosła się z ziemi. Zgodnie z życzeniem klienta projekt opracowany jest w przemysłowej estetyce – jasna paleta kolorów i surowe materiały typowe dla fabryk i magazynów. 
Strefa przemysłowa jest całkowicie zamknięta w betonowej strukturze lub wykończona metalem, a pomieszczenia biurowe, handlowe wraz z komunikacją jest otwarta na otoczenie poprzez szklane fasady. Pośrednim wykorzystanym rozwiązaniem dla budynku jest blacha perforowana, która dale odczucie lekkości, ale nie jest tak transparentna jak szkło. Daje ciekawe efekt światłocienia na elewacjach.
We wnętrzu na wykończenia podłóg i ściany wykorzystano beton, a za ściany działowe służy szkło.




ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.archdaily.com/

AUTOR OPRACOWANIA:
Magdalena Wazio

1 komentarz: