Carozzi Production and Research Food Center
FUNKCJA: produkcja żywności
FUNKCJE DODATKOWE : biura
KRAJ: Chile
MIASTO: San Bernardo, Santiago Metropolitan Region
ADRES: Camino Longitudinal Sur; Av Diego Portales 5201; San Bernardo; Región Metropolitana, Chile
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2012
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: GH+A | Guillermo Hevia, projekt konstrukcyjny: Yanko Morales U.
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 52000 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.guillermohevia.cl/
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Plan inwestycji zakładał odbudowanie, zniszczonej przez pożar, fabryki makaronu. Dodatkowo projekt zawierał poszerzenie działalności zakładu o nowe produkty, m. in. płatki zbożowe. Inwestycja stanowiła wyzwanie dla projektantów i umożliwiała powstania nowych społecznych i przemysłowych rozwiązań. Wprowadzenie innowacyjnych technologii i zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju zakładu zostało odzwierciedlone w bryle budynku.
LOKALIZACJA
Zakład produkcyjny firmy Corazzi mieści się w chilijskim mieście San Bernardo, niecałe 30 km od centrum Santiago. W krajobrazie wokół projektowanej działki wyróżnia się masyw górski And, który silnie oddziałuje na panoramę terenu. Ważnym czynnikiem oddziałującym na projektantów była również wcześniej istniejąca zabudowa na tym terenie. W latach ’60 stał tam betonowy młyn, odzwierciedlający architekturę chilijskiego modernizmu.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Cały kompleks złożony z budynków fabrycznych i biurowycg stanowi harmonijną całość tworzącą “centrum dla ludzi”. Po środku jest otwarty plac dla pracowników, który sprzyja nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Przestrzeń publiczna jest otoczona przez falujące formy dachów hal produkcyjnych, dla których inspiracją były wyłaniające się z daleka Andy. Natomiast od południa plac otaczają budynki biurowe, tworzące horyzontalną czerwoną bryłę, czystą i prostą, która dzięki ażurowej elewacji faluje i migocze niczym woda. Przez plac prowadzą aleje, które łączą biura i pomieszczenia socjalne. Cały kompleks jest podzielony w bardzo logiczny sposób, rozdzielający produkcję od części biurowych. Najbardziej reprezentatywny budynek znajduję się od ulicy, natomiast hala produkcyjna jest umieszona w bocznej granicy działki. Wszystkie bryły skupiają się wokół centralnego placu, zamykając go, co tworzy wyizolowaną przestrzeń.
OPIS BUDYNKU
Nowy budynek powstały na pogorzelisku to połącznie nowoczesnych pomysłów na temat produkcji, technologii oraz energii. Powstała w ten sposób grupa budynków jest obrazem nowoczesnej architektury industrialnej przy użyciu nowych materiałów.
Projekt bazuje na zrównoważonych i długotrwałych rozwiązaniach, m.in. wentylacji pasywnej, odzysku wody, maksymalnym wykorzystaniu naturalnego oświetlenia. Dzięki tym pomysłom jest pierwszym w Chile budynkiem, który otrzymał certyfikat Leed. Budynki zostały zaprojektowane, aby tworzyć przyjazną przestrzeń dla przebywających w nich ludzi. Zastosowane podwójne ściany i wentylowane fasady wokół stanowisk pracy, niesamowite ogrody, które poprawiają komfort pracownikom.
Cały kompleks łączy różne materiały takie jak stal, beton i szkło, kontrast w postaci dwóch kolorów – bieli i czerwieni, podkreśla odmienne funkcje poszczególnych części zakładu.. Horyzontalna część biurowa jest wykończona perforowanymi płaszczyznami z czerwonych elementów, natomiast hala produkcyjna przypomina białe, falujące formy gór i prowadzi dialog z wcześniej istniejącą na tej działce zabudową betonowego młyna, poprzez użycie wzoru rombu. W centrum jest otwarty plac, który służy socjalizacji wszystkich pracowników. Na nim można również korzystnie oddziałującą zieleń, która tworzy przyjemną przestrzeń do odpoczynku.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/;
http://santiagotimes.cl/;
http://www.pablocasals.cl/;
http://www.arquitecturaviva.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Weronika Kopala
Carlsberg Innovation, Centrum Badań i Rozwoju
FUNKCJA: tworzenie i rozwijanie receptur piw Carlsberg
FUNKCJE DODATKOWE : degustacja piw
KRAJ: Francja
MIASTO: Obernai
ADRES: Boulevard de l’Europe, Obernai, France
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2014
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: Benoît RAUX (biuro projektowe S&AA)
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 9,400 m²
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Duńska międzynarodowa firma produkująca piwa- Carlsberg, postanowiła założyć swoje Międzynarodowe Centrum Innowacji w Obernai, na terenie swojej spółki zależnej- Kronenbourg- głównego francuskiego browaru.
Celem założenia jest tworzenie oraz rozwijanie receptur wszystkich piw Carlsberg na francuskim i międzynarodowym rynku.
Jest przedstawicielem Carlsberg Group i Brasseries Kronenbourg.
LOKALIZACJA
Obiekt znajdje się we Francji, w mieście Obernai, przy drodze nr 501 (krzyżującej się z Boulevard de l’Europe) przy wejściu na tereny przemysłowe. W pobliżu znajduje się Brasseries Kronenbourg.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Obiekt podzielony jest na cztery części funkcjonalne: biura, laboratoria, zaopatrzenie, przetwórstwo.
Każdy z elementów ulokowany został na działce zgodnie z jego przeznaczeniem. Głównym zadaniem budynku jest praca nad recepturami piw, ich jakością, poprawą technologii produkcji, itp. Stąd powierzchnia użytkowa związana z produkcją i badaniami stanowi 60% całości, ponadto korelująca z nimi część zaopatrzeniowa (18%). Natomiast część administracyjna zajmuje pozostałe 22%.
O
PIS BUDYNKU
Ideą było stworzenie budynku, który w spektakularny sposób odzwierciedla innowacyjność działalności badawczej i jej rozwój.
Uwagę przyciąga wykończenie elewacji oraz element frontowy przypominający skrzynkę piwa.
Biura i laboratoria są szeroko przeszklone dzięki czemu korzystają z naturalnego światła, natomiast pionowe listwy drewniane osadzone przed fasadami stanowią filtr wizualny i słoneczny. Ich układ tworzy płynne przejścia, na kształt fali, akcentując jednocześnie wejścia do budynku.
Główne wejście do budynku wyraźnie wskazuje wspomniana 'skrzynka piwa' niejako zanurzona pod kątem w wodzie/ gruncie (zależnie od perspektywy patrzenia). Wewnątrz niej znajduje się pokój piwnej degustacji.
Główne składniki stosowane do obróbki piwa są przedstawione na całym budynku.
Staw wypełniony wodą tworzy lustrzany efekt i ożywia drogę dla pieszych w stronę wejścia. Łaty tworzące filtr na fasadzie nawiązują do upraw chmielu. Wreszcie monumentalne pole jęczmienia, które jest nadrukowane na elewacji od strony drogi.
Parking dla budynku administracyjnego i reszty terenu przemysłowego znajduje się na północ. Fabryka posiada własne uzdatnianie wody na wschodzie działki, z ogromną podziemną siecią wodociągową.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Karolina Urban
WINIARNIA STOBI
FUNKCJA: winiarnia
FUNKCJE DODATKOWE : restauracja i sklep
KRAJ: Macedonia
MIASTO: Gradsko
ADRES: Avtopat b.b., Gradsko 1400, Macedonia
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2010
AUTORZY PROJEKTU: Aleksandar Radevski i Viktorija Stavrik
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 7000 m²
STRONA INTERNETOWA: http://stobiwinery.mk/
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Bardzo ambitny projekt, w który zainwestowano ponad 20 mln euro. Nowoczesna winiarnia z własnymi winnicami o powierzchni 700 ha, ogromna piwnica z miejscem na setki dębowych beczek i dużą salą degustacyjną. Oprócz tego przestronna restauracja połączona ze sklepem.
LOKALIZACJA
Winiarnia Stobi znajduje się w centralnej części Macedonii, w pobliżu słynnego stanowiska archeologicznego Stobi. Ten region ma największe plantacje winnic w kraju.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Całość założenia składa się z trzech połączonych jednostek, które są zdefiniowane przez spadek terenu. Kompozycja zawiera osiem jednostek funkcjonalnych zlokalizowanych wokół centralnego dziedzińca. Łączna powierzchnia na wszystkich poziomach to około 9000 m2. Jedna strona budynku jest otwarta, z widokiem wychodzącym na rzekę Vardar. Jednostki wyposażone są w technologie przetwarzania winogron, linie rozlewnicze i magazyny. Centralna część jest przeznaczona do przechowywania wina w beczkach oraz jako miejsce do degustacji. Nad barem znajduje się taras, który łączy się z poziomem gruntu.
OPIS BUDYNKU
Ze względu na ciepły klimat, budynek został zaprojektowany bez otworów, gdzie znajduje się sprzęt do przeróbki, z wyjątkiem miejsca do butelkowania. W fasadzie zastosowano kolory, które są charakterystyczne dla otaczającego terenu winiarni (odcienie żółtego i szarości). Jest to budynek zaprojektowany do "każdego". Turystyka winiarska nie zakłóca procesu technologicznego, gdyż produkcja znajduje się w oddzielnym miejscu. 35-metrowa trójkątna wieża przewidziana jest jako następny krok. Na jej szczycie planuje stworzyć się restaurację z widokiem na wspaniałą okolicę, rzekę Vardar i ruiny antycznego miasta Stobi.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/83489/stobi-winery-aleksandar-radevski-viktorija-stavrik/
http://www.east-centricarch.eu/projects/macedonia/macedonia-programme/stobi-winery.html
https://www.google.pl/maps
AUTOR OPRACOWANIA:
Beata Rutka
Château Cheval Blanc
FUNKCJA: produkcja wina
FUNKCJE DODATKOWE: funkcja ekspozycyjna, biurowa
KRAJ: Francja
MIASTO: Saint-Émilion
ADRES: Château Cheval Blanc, 33330 Saint-Émilion
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2011r.
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: Christian de Portzamparc; projekt krajobrazu: Régis Guignard; konstrukcja: Scyna4; oświetlenie: Captain Spot, Jean-Bernard Favero-Longo, Aartill; akustyka: Point d’Orgue
KONSTRUKCJA: betonowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 700 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.chateau-cheval-blanc.com
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI, HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Na świecie istnieje kilka wyjątkowych gatunków win, jednym z nich jest Cheval Blanc. Z tego powodu Baron Albert Frère i Bernard Arnault (właściciele istniejącej od XIXw. winiarni Château Cheval Blanc), postanowili stworzyć nowy budynek winnicy, którego bryła będzie równie szlachetna, jak samo wino. Zadanie zaprojektowania nowej wizytówki winnicy właściciele powierzyli Christianowi de Portzamparc – laureatowi Nagrody Pritzkera z 1994.
LOKALIZACJA
Obiekt zlokalizowany jest w niewielkim miasteczku Saint-Émilion we Francji, w regionie Bordeaux. Miasto to znane jest z produkcji win i bogatego krajobrazu, dlatego w 1999 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Dawna oranżeria została przekształcona na recepcję z małym szklanym łącznikiem
z główną częścią winnicy. Bezpośrednio z recepcji można przejść do miejsca, w którym znajdują się 52 betonowe kadzie. Pomieszczenie to jest połączone z pomieszczeniami technicznymi oraz znajdują się w nim schody prowadzące do piwnicy.
Otwarty dziedziniec jest wielofunkcyjną przestrzenią używaną wykorzystywaną na przykład do sortowania i butelkowania, zapewnia również wejście to kilku pracowni, wyłożonych drewnem wykorzystywanych przy pakowaniu.
OPIS BUDYNKU
W trakcie tworzenia projektu winnicy Christian de Portzamparc miał na uwadze głównie szacunek do tradycyjnego cyklu uprawy wina oraz do przyrody. Powstały obiekt jest uważany za miejsce koncentracji, a nawet medytacji. Otwiera się jednocześnie na otoczenie poprzez subtelną ingerencję światła naturalnego.
Bazą konstrukcyjną stało się sześć krzywoliniowych ścian nośnych, które łączą się z systemem drewnianych belek. Ściany opierają się na rozwiązaniu przejętym z architektury muzułmańskiej - ozdobnej kracie drewnianej Mashrabiya (muraszaba), co ma na celu ułatwienie wentylacji. Zadaszenie wyposażono w świetliki.
Falisty konstrukcja zamyka piwnicę mieszcząca 566 beczek z winem, z ceglaną ażurową ścianą ukrywającą instalacje mechaniczne.
Winnica Cheval Blanc to również doskonały przykład połączenia architektury tradycyjnej z architekturą krajobrazu. Widać tu jak te dwie dziedziny wzajemnie się uzupełniają. Zieleń przenika w tym projekcie bardzo subtelnie, nie jest nachalna, tworzy jednak klimat i charakter tego miejsca. Bardzo ważną częścią projektu jest zielony dach w formie drewnianego tarasu ciągnącego się przez prawie całą długość dachu wznosząc się zgodnie z jego falistą linią. Po obu jego stronach znajdują się nasadzenia traw ozdobnych i niewielkich drzew.
Bryła budynku została zaprojektowana tak, aby zastąpić energochłonne systemy, a w ich miejsce wprowadzić oszczędne rozwiązania. W rezultacie winnica jest jednym z niewielu budynków tego typu, który otrzymał certyfikat wysokiej jakości ekologicznej - High Quality Environmental (HQE). Budynek ten spełnia nie tylko szczególne wymagające kryteria dotyczące ochrony środowiska, ale także rodzaju zastosowanych materiałów, gospodarki wodą, energią i odpadami oraz wymagania akustyczne.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.portzamparc.com/en/projects/winery-cheval-blanc/
http://www.detail-online.com/architecture/topics/white-sail-in-the-bordeaux-region-vineyard-in-saint-emilion-024720.html
http://www.archdaily.com/455019/chateau-cheval-blanc-winer-agences-elizabeth-christian-de-portzamparc/
http://www.contemporist.com/2012/07/20/chateau-cheval-blanc-winery-by-christian-de-portzamparc/
http://www.architecturenewsplus.com/projects/1916
AUTOR OPRACOWANIA:
Justyna Kucab