CAROZZI, BUDYNEK PRODUKCJI I CENTRUM BADAŃ ŻYWNOŚCI W CHILE
FUNKCJA: Produkcja i badanie żywności
FUNKCJE DODATKOWE: brak
KARJ: Chile
LOKALIZACJA: San Bernarto, Santiago Metropolitan Region
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2012
AUTORZY PROJEKTU: GH+A – Guillermo Heva Architects
ARCHITEKCIE ODPOWIEDZIALNI ZA PROJEKT: Tomas Villalón A. ,Francisco Carrión G. , Javier Gonzalez E.
WSPÓŁPRACOWNICY: Maureen Handel G. , Felipe Urrejola C.
INŻYNIERIA BUDOWLANA: Yanko Morales U.
KONSTRUKCJA: Stal, szkło
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 52000 m2
STRONA INTERNETOWA: http://www.guillermohevia.cl/
HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU:
Projekt narodził się na potrzebę odbudowania starej fabryki Carozzi, która spłonęła w 2010 roku. Oznaczało to szansę na nowe koncepcje społeczne i przemysłowe. Wprowadzenie innowacji, nowych technologii, lepszego rozwoju firmy oraz wyzwanie na wyrażenie tej idei w architekturze budynków.
IDEA:
Kształty dachów fabryki mają na celu odtworzyć szczyny pasma górskiego Andów w otaczającym krajobrazie oraz jako dialog z wcześniej istniejącym budynkiem, młynem z 1964 r. – ikoną czystej modernistycznej architektury. Architektura prostych treści mająca połączyć interpretację środowiska z programem który jest potrzebny.
PROGRAM FUNKCJONALNY:
Kompleks budynków fabrycznych zawiera między innymi ‘’Civic Center’’, kwadratwy plac, przypominający klasztorny, w centrum założenia mający na celu poprawiać możliwości spotkań pracowników, pełni rolę przestrzeni publicznej. Plac otoczony przez falujące formy dachów fabrycznych. od południa ograniczony przez biurowiec oraz horyzontalną czerwoną formę która zdaje się być lekka co podkreśla jej ażurowość. Ta bryła jest kontrastem z falującymi dachami fabryk aby podkreślić połączenie architektury rozdzielonej pięćdziesiąt lat temu.
TECHNOLOGIA I SYSTEMY:
Konstrukcja wykorzystuje zrównoważone strategie ostatniej generacji. Między innymi są to pasywna wentylacja, odzysk wody, naturalne oświetlenie, racjonalne wykorzystanie zasobów wodorotlenowych. Te systemy przekształciły ten projekt w pierwszy projekt krajowego przemysłu z certyfkatem LEED. Poza tym podwójne, wentylowane fasady w obszarach roboczych, zielone ogrody poprawiają jakość życia dla pracowników oraz środowiska.
ŹRUDŁO INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Mateusz Kandler
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz