czwartek, 11 czerwca 2015

SIEDZIBA TEXTILMACHER GmbH

FUNKCJA: przemysł wytwórczy, druk i haft cyfrowy na tekstyliach
FUNKCJE DODATKOWE: biura, ekspozycja produktów
KRAJ: Niemcy
MIASTO: Monachium
ADRES: Lindberghstrasse 7, 80939 Monachium
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2013
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: biuro Tillicharchitektur- Kurt Tillich, projekt konstrukcyjny: Hemmerlein Ingenieurbau GmbH
KONSTRUKCJA: zespolona stalowo-żelbetowa z zewnętrzną obudową prefabrykowaną
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 840 m2
STRONA INTERNETOWA: www.textilmacher.de

ŹRÓDŁA, LICENCJE: www.dezeen.com, www.archdaily.com

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI, HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU:
Budynek został oddany do użytku w 2013, jest nową siedzibą firmy Textilmacher, zajmującą się drukiem i haftem cyfrowym na tekstyliach. Łączy w sobie funkcje biurowe i produkcyjne zapewniając najlepszy kontakt między technologami, a projektantami.

LOKALIZACJA: 
północna część Monachium, ścisła dzielnica przemysłowa

PROGRAM FUNKCJONALNY: 
produkcja, magazyn, powierzchnie biurowe i ekspozycja produktów

OPIS BUDYNKU:
Siedziba Textilmacher to wolnostojący, trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek o prostej szarej bryle. Obiekt ma wpisywać się w otaczającą zabudowę dzielnicy przemysłowej. Kondygnacja pierwsza i druga mieszczą pomieszczenia produkcyjne, trzecia- biura i pomieszczenie ekspozycyjne, w piwnicy zaprojektowano magazyn i pomieszczenia techniczne. Spiętrzenie funkcji na kolejnych kondygnacjach usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w którym odbywa się częsta wymiana informacji między projektantami a pracownikami produkcji.
Cechą charakterystyczną budynku jest geometrycznie rozrzeźbiona fasada, która ubogaca prostą kubaturę. Budynek zmienia swoje oblicze poprzez dynamiczną, zachodzącą na oczach widza, grę świateł i cieni, za którą odpowiada zmiana naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. Panele, z których składają się ściany zewnętrzne są prefabrykowane, przyspieszyło to produkcję i zapewniło najwyższą jakość skomplikowanych elementów.
W kontraście do ozdobnej, ciemno szarej oprawy budynku, wnętrze jest minimalistycznym tłem dla procesu wytwarzania i produktów. Dominującym kolorem jest biały, a towarzyszą mu: betonowa polerowana posadzka i modrzewiowe ramy okienne. Pomieszczenia pozbawione są słupów, co stwarza warunki wysokiej elastyczności i dowolnej adaptacji do zmieniającego się procesu technologicznego. Ukłonem w kierunku energooszczędności jest odzysk ciepła produkowanego przez urządzenia.











ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
archdaily.com, 
dezeen.com

AUTOR OPRACOWANIA: Krzysztof Bil

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co by nie było sam przemysł jest niezwykle ważny i moim zdaniem firmy które zajmują się produkcją powinny starać się ograniczyć jak najbardziej warunki szkodliwe. Na pewno przydają się wibroizolatory https://powerrubber.com/kat/wibroizolatory/ które właśnie tłumią drgania maszyn.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pięknie prezentuje się ten budynek muszę przyznać. Podobne realizację można znaleźć także w portfolio firmy https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/ - polecam się z nimi zapoznać. Wykonawca od wielu lat zajmuje się projektowaniem i wznoszeniem hal przemysłowych i cieszy się dobrymi opiniami

    OdpowiedzUsuń
  5. Rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej mogą pomóc usprawnić procesy produkcyjne i zwiększyć ich wydajność. Uważam, że nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej oferują szereg funkcji i korzyści, które mogą pomóc firmom obniżyć koszty, poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć produktywność. Z tego co wiem, rozwiązania te mogą obejmować wykorzystanie laminatów i obwodów drukowanych https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan. Wszystkie te technologie stają się coraz bardziej popularne, ponieważ firmy szukają sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności.

    OdpowiedzUsuń