FABRYKA LEKÓW
FUNKCJA: fabryka leków, narzędzi i urządzeń do celów medycznych
FUNKCJE DODATKOWE : biurowa
KRAJ: Japonia
MIASTO: Osaka
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2009
AUTORZY PROJEKTU: Takashi Yamaguchi & Associates
KONSTRUKCJA: stalowo - betonowa, szkieletowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 590 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.archdaily.com/108832/breathing-factory-takashi-yamaguchi-associates/
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Klientem Breathing Factory jest posiadacz firmy eksperymetującej na temat bezpieczeństwa leków przez planowanie i rozwijanie się w kwestii narzędzi i urządzeń do celów medycznych.
Pojawił sie wniosek o odbudowie fabryki, dając dwie opcje: po pierwsze, oczekuje się zakończenia istniejącej części budynku (powstałego wcześniej), a następnie dobudowę całej części programu, właćznie z dostosowaniem konstrukcji.
LOKALIZACJA
Budynek znajduje się w japońskim mieście Osaka, dokładnie przy drodze pomiędzy Osaką i Kioto, gdzie droga ta rozwidla się w kierunku północnym. Sąsiedztwo charakteryzuje gęsta zabudowa, funkcje przemysłowe, usługowe i mieszkalne. Znajdują się tu fabryki, magazyny, obiekty handlowe.Tworzy to mieszany krajobraz, ciekawie wpływający na całość przestrzeni.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Pierwsze piętro jest podzielone na: salę konferencyjną, biura, recepcje i magazyn.
Na drugim i trzecim wydzielone są przestrzenie dla pomieszczeń produkcyjnych, oraz działu produkcyjnego i działu rozwoju, które są połączone jako system "rift"- rozkładają się na granicy pomiędzy dwoma piętrami.
Czwarte piętro stanowi jeden pokój z dużym miejscem spotkania, który może być przeznaczony na badania i rozwój projektów, seminariów i spotkań.
OPIS BUDYNKU
Głównym problemem przy tworzeniu Breathing Factory roblemem było takie zaprojektowanie elewacji, by płynnie wpisywała się w otoczenie i jednocześnie była ciekawa pod względem estetycznym i wizualnym.
Korpus budynku pokryty jest aluminiową błoną na kształt aluminiowych żaluzji które mają na celu uniknięcie ekspozycji nieestetycznych rur klastrowych. Nałożone elementy są łatwe w konserwacji i nie ma utrudnionego dostępu do nich.
Aby ożywić nieco sposób w jaki prezentuje się elewacja, kąty i kierunki żaluzji na kierowane są tak, by zachowały naturalną formę i dały ciekawy efekt.
Niektóre poziomy skierowanych żaluzji odzwierciedlają ruchome chmury na błękitnym niebie lub światła samochodów przejeżdżające przez ulicę w nocy. Przesuwając punkt widzenia, patrząc na niektóre z pionowo skierowanych żaluzji, segmentowe postrzeganie wizerunku dzielnicy zmienia się. Przez odzwierciedla zmieniający się charakter i okolice sceny budynku, ten efekt jest fragmentacją budynku i jego postrzegani środowiska i to przy zachowaniu uczucia formy ludzkiej obecności.
Ta sama zasada dotyczy pomieszczeń na piętrach trzecim i czwartym, gdzie znajdują się strefy relaksu. Stosując ekran szklany, otwory ułożone w linie pionowe pozwalają, by obraz natury wchodził do wnętrza budynku. Ekrany szklane podejmują, przekształcają i dostosowują swego rodzaju wirtualny obraz codziennego życia z zewnątrz, niwelując w monotonię wypełniającą wewnętrzną przestrzeń fabryki.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/
http://www. belfastexposed.org/
http://www.architizer.com/
http://www.archello.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Renata Ożóg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz