FUNKCJA: spalarnia odpadów
FUNKCJE DODATKOWE : elektrownia, recepcja, skład odpadów, dyspozytornia
KRAJ: Dania
MIASTO: Roskilde
ADRES: Håndværkervej 70, 4000 Roskilde
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2013
AUTOR PROJEKTU: Erick van Egeraat (projekt konkursowy)
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 7.400 m2 (powierzchnia obszaru: 29.500 m²)
STRONA INTERNETOWA: http://karanoveren.dk/
Erick van Egeraat - podczas ponad 25 lat skutecznych praktyk, Erick van Egeraat (Amsterdam 1956) stworzył bardzo zróżnicowane portfolio zawierającego ambitne i wysokiej klasy projekty w Holandii, Europie i Rosji. Prowadził realizację ponad 100 projektów w ponad 10 krajach od budynków publicznych i komercyjnych do luksusowych projektów mieszkaniowych i społecznych, projektów do użytku mieszanego i planów zagospodarowania przestrzennego dla miast, a nawet całych regionów. Każdy z tych projektów stanowi jego bardzo osobiste i ekspresyjne wizje architektury i urbanistyki. Zdobył wiele międzynarodowych nagród i pochwał, takich jak 2006 Budapest Award za projekt arcydzieła architektury w Budapeszcie i RIBA Award 2007 dla Middlesbrough Instytutu Sztuki Nowoczesnej. W roku 2008 firma Kara / Noveren ogłosiła konkurs na projekt spalarni odpadów w Roskilde, konkurs ten wygrał wspomniany architekt (2010), projekt został zrealizowany w 2013 roku, zaś rok później Kara / Noveren otworzyła nowy, wykorzystujący spalanie odpadów w energię zakład, znany jako Energitårnet ("Wieża energii").
LOKALIZACJA
Obiekt został wybudowany we wschodniej części miasta Roskilde (miasto położone na południowym wybrzeżu fiordu Roskildefjord, 30 km na zachód od Kopenhagi). Projekt zrealizowano na stosunkowo płaskim terenie, dzięki czemu swoją formą stanowi dominantę, również nawiązuje do gór, których brakuje w pobliżu tego terenu. Spalarnie zwięcza wysoka, 100 metrowa iglica będąca odniesieniem do istniejącego, zabytkowego punktu orientacyjnego, Katedry Roskilde.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Układ funkcjonalny budynku jest czytelny i użyteczny. Budynek zaprojektowano w kształcie odwróconej litery "L", usytuowany w orientacji wschód-zachód. Główne wejście do budynku usytuowano od zachodniej strony (u stóp iglicy, która tym samym podkreśla również to wejście). Wewnątrz budynku znajduje się spalarnia odpadów oraz elektrownia wykorzystująca energię powstałą w skutek spalania, dodatkowo również wewnątrz obiektu znajduje się skład na odpady oraz dyspozytornia wraz ze wszystkimi pomieszczeniami pomocniczymi.
OPIS BUDYNKU
Projekt nowej linii spalarni w Roskilde prezentuje ikonę dla wyrażenia architektury funkcjonalnej, inaczej miejscowej spalarni odpadów. Linia wkracza w następną generację pod zarządem spółki Kara / Noveren. Ze względu na swoją skalę, spalarnia ma prezentować swoją znakomitą konstrukcję w szerokim i otwartym krajobrazie Roskilde. Nowy Incineration Line 6 wyraźnie prowadzi dialog wraz z jego historycznymi i przemysłowymi obiektami w okolicy. Blisko ziemi budynek ma kształtem odzwierciedlać kątowe dachy fabrycznych
Budowli w bezpośrednim otoczeniu, w kierunku szczytu, spalarnie zwięcza wysoka, 100 metrowa iglica będąca odniesieniem do istniejącego, zabytkowego punktu orientacyjnego, Katedry Roskilde. W nocy, podświetlona fasada przekształca spalarnię w świecącą latarnię, symbolizującą produkcję energii wewnątrz obiektu. Przez kilka minut każdej godziny iskra stopniowo rośnie do płonącego ognia, a budynek sprawia wrażenie jakby był złożony z płonących węgli. W celu spełnienia wymagań technicznych, wentylacyjnych, izolacyjnych, fasada składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna zapewnia wszystkie niezbędne otwory, przez które dociera do wnętrza światło dzienne oraz zapewnia cyrkulacje powietrza. To wyzwala zewnętrzną warstwę z wymagań funkcjonalnych i pozwala na elastyczność w modelowaniu. Projekt opiera się na standardowych, łatwo dostępnych produktach i prostych detalach konstrukcyjnych. Wykorzystuje technologię produkcji nowoczesnych obiektów ze zminimalizowanymi kosztami produkcji elewacji.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://m.erickvanegeraat.com/
http://www.archdaily.com/
http://www.dezeen.com/
http://www.arch2o.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Marek Kocik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz