FUNKCJA: produkcja materiałów budowlanych
FUNKCJE DODATKOWE :
KRAJ: Iran
MIASTO: Teheran
ADRES: 102/ 35th st, Vozara st, Tehran
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2006
AUTORZY PROJEKTU: ARAD – Bahram Kalantari, Kourosh Dabbagh, konstrukcja: Behrang Baniadam
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 4,200 m²
STRONA INTERNETOWA: http://pbpanel.com/en/index.php
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
W fabryce produkowane są budowlane elementy prefabrykowane.
Głównym celem klienta jest zmiana tradycyjnego systemu konstrukcji obiektów przemysłowych na system, który spełnia ogromne zapotrzebowanie na masowe konstrukcje w Iranie. Budynek fabryki wskazuje ten cel w zakresie jakości architektury w systemie budownictwa przemysłowego, w którym trudno znaleźć podobieństwo do tradycyjnych fabryk w Iranie.
LOKALIZACJA
Lokalizacja budynku to przemysłowe miasto dla fabryk bez zanieczyszczeń środowiska, 35 kilometrów z dala od Teheranu w Iranie.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Zakład produkcyjny jest prefabrykowany i zajmuje 3700 m². 350 m² mają antresole przeznaczone dla zespołu technicznego oraz kierownictwa. 500 m² zagospodarowano dla pomieszczeń technicznych i salonów pokazowych oraz pomieszczeń z urządzeniami mechanicznymi, które muszą znajdować się w bliskiej odległości od części produkcyjnej. Zlokalizowano tu także 500 m² części menadżerskiej z salami przyjęć dla gości. Część ta jest połączona mostem z głównym korpusem.
Budynek pomocniczy mający 200 m² znajduje się w oddzielnym miejscu.
OPIS BUDYNKU
Budynki tego typu cechują się dużą rozpiętością, modułową budową i jednorodną powierzchnią.
Trójkątne przeszklenia umiejscowione w suficie hali produkcyjnej w znakomity sposób oświetlają naturalnie tą część budynku.
Wszystkie użyte materiały są dostępne z odległości 50 km i zostały wykonane zgodnie z istniejącymi wymogami i technologiami w kraju.
Zaprojektowano otwory wentylacyjne na osi wschód- zachód, ze względu na lokalne wiatry, które powodują naturalną wymianę powietrza wewnątrz budynku, poprawiając jego mikroklimat i dając w efekcie oszczędność energii.
Architekci sprostali wszelkim wymaganiom jakościowym i ilościowym jakie zostały im postawione.
Geometria: nacisk położono na zastosowanie prostej geometrii przestrzeni, aby móc spełnić wszystkie cele założone w projekcie, takie jak program i wymaganą łączność. Ponadto fasada budynku i jego wnętrze tworzy spójną, jednorodną całość.
Budynek znajduje się na osi północ- południe. Główna część administracyjna budynku, zwrócona ku górom Alborz jest całkowicie przeszklona.
Projekt został nominowany do World Architecture Festival Awards 2008. sytuacja
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com
http://pbpanel.com/en/index.php
http://www.worldarchitecturenews.com
http://openbuildings.com
AUTOR OPRACOWANIA:
Letycja Matusz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz