SPALARNIA W ROSKLIDE
FUNKCJA: Spalarnia śmieci / elektrownia
FUNKCJA: Spalarnia śmieci / elektrownia
FUNKCJE DODATKOWE : brak
KRAJ: Dania
MIASTO: Roskilde
ADRES: Håndværkervej 70, DK-4000 Roskilde
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2013
AUTORZY PROJEKTU: Architekt: Erick Van Egeraat; Zdjęcia: Tim Van de Velde
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 7,400 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.erickvanegeraat.com/
ŹRÓDŁA, LICENCJE: http://www.e-architect.co.uk/denmark/roskilde-incineration-line
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Erick van Egeraat wygrał międzynarodowy konkurs na projekt spalarni w 2008 roku. W zamyśle twórców obiekt ma nawiązywać do dominującej w krajobrazie katedry stanowiącej część dziedzictwa historycznego w Roskilde – wykonanej z cegły – oraz do dziedzictwa przemysłowego regionu.
Inwestycja ta stanowi swoisty pomost pomiędzy różnymi koncepcjami zagospodarowania planety. Działalność obiektu jest ściśle związana z potrzebami ekologii, a jednocześnie nie obawiano się wydać na jego budowę dodatkowych środków w celu wzbogacenia estetyki, która najczęściej przegrywa z ekologiczną funkcjonalnością
LOKALIZACJA
Nowatorski obiekt przemysłowy powstał około 30 km na zachód od Kopenhagi w niewielkiej duńskiej miejscowości Roskilde, stając się jednocześnie ikona tego miasta. Rozległy, horyzontalny krajobraz otaczający budynek oraz wysoka 100 metrowa wieża w której znajduje się komin spalarni wzmacnia efekt dominacji obiektu w danej lokalizacji i znajdującej się tam zabudowy.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Zakład przetwarza odpady z dziewięciu okolicznych gmin. Proces ten produkuje zarówno energię elektryczną jak i ogrzewanie dla okolic Roskilde. Energia otrzymywana z odpadów uważana jest za jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska metod wytwarzania energii i ciepła. Spalarnia w Roskilde wykorzystuje najnowsze techniki mające zdolność przetworzenia od 260,000 do 350,000 ton odpadów rocznie. Generuje to moc energii elektrycznej dla ok. 60, 000 gospodarstw domowych rocznie.
OPIS BUDYNKU
Dolna część budynku przypomina kątem dachy okolicznych fabryk, natomiast 100 metrowa wieża oraz kolorystyka budynku są nowoczesnym nawiązaniem do głównego zabytku miasta, katedry w Roskilde. „Mimo że prawie 1000 lat od siebie, bliźniacze wieże katedry wykonane, w ciepłych kolorach kamienia i cegły, oraz nowa świecąca się spalarnia stały się razem nowymi strażnikami skromnej obecności miasta w krajobrazie Skagerrag.”, mówi Erick van Egeraat.
Jednym, z ważniejszych elementów który zadecydował o odbiorze budynku jest materiał z którego wykonana została spalarnia. Obiekt został wykonany z aluminiowych płyt z laserowo wyciętymi okrągłymi otworami. Perforowana blacha pokryta jest kolorem umbry. Wycięcia są nieregularne, zagęszczające się wraz ze wzrostem wysokości, tak że sama wieża jest bardzo ażurowa. Projekt opiera się na standardowych, łatwo dostępnych materiałach i prostych detalach konstrukcyjnych. Całość tej konstrukcji która jest jednocześnie elektrownią została ukryta za tak ukształtowaną geometryczną fasadą.
W celu spełnienia wymagań technicznych dotyczących wentylacji, odporności na wiatr i wodoszczelności, fasada składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna zapewnia wszystkie niezbędne otwory do światła dziennego i cyrkulacji powietrza. Dzięki temu warstwa zewnętrzna uwolniona jest od wymagań funkcjonalnych, co pozwala na elastyczność w jej modelowaniu.
Estetykę budynku wzmacnia światło. W nocy podświetlona perforowana elewacja przekształca spalarnię w łagodnie żarzące się wzgórze. Kilka razy na godzinę, iskra światła stopniowo wzrasta do płonącego ognia który podświetla cały obiekt. Kiedy ogień metaforycznie ustaje, budynek wraca do stanu rozżarzonych węgielków. Dla oświetlenia elewacji ważnym była widoczność samego światła a nie jego źródeł. Zostało to zrealizowane przez odbicie światła na wewnętrzną warstwę elewacji widoczną przez perforacje. Dodatkowo oprawy światła można zaprogramować w dowolny sposób.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.e-architect.co.uk/denmark/roskilde-incineration-line
http://www.archdaily.com/544175/incineration-line-in-roskilde-erick-van-egeraat/
http://architizer.com/projects/facade-incineration-line-6-roskile/
AUTOR OPRACOWANIA:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz