niedziela, 21 czerwca 2015

FUNKCJA: winiarnia
FUNKCJE DODATKOWE : hotel, sale konferencyjne, gastronomia
KRAJ: Meksyk
MIASTO: San Luis de la Paz
ADRES: San Luis de la Paz Km.11.5, Rancho el Rosillo, 37800 Dolores Hidalgo, GTO, México
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2013 r.
AUTORZY PROJEKTU: CCA | Centro de Colaboración Arquitectónica, Zespół: Ignacio Urquiza, Bernardo Quinzaños, Camilo Moreno, Aida Hurtado, Felipe Arguelles, Ricardo Vega
KONSTRUKCJA: żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 1800 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.cunadetierra.com.mx/

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Cuna de Tierra Winery jest projektem, który znajduje się w obszarze wiejskim w stanie Guanajuato w północno-wschodnim Meksyku. Powierzchnia brutto całej budowli wynosi 1800 metrów kwadratowych, a jej wielkie otwarcie odbyło się w październiku 2013 roku.
Nazwa winnicy (Cuna de Tierra / Kolebka Ziemi) posłużyła architektom jako główne założenie koncepcji. Ważną rolę odgrywa jej nawiązanie do otoczającego kontekstu. Proces projektowana badał zależności pomiędzy produkcją wina, działką, jej użytkownikami oraz zastosowanymi materiałami. Projektanci odwoływali się do natury. Ich szczególnym celem było ukazanie związku pomiędzy rozwojem przemysłu winiarskiego, a działką, na której znajdowały się pola winogron. 

LOKALIZACJA
Winiarnia Cuna de Tierra  znajduje się w obszarze wiejskim w stanie Guanajuato w Meksyku. 

PROGRAM FUNKCJONALNY
W skład winiarni Cuna de Tierra wchodzi sześć obiektów, zróżnicowanych pod względem wielkości. Największym elementem założenia jest budynek zlokalizowany w jego centrum. Umieszczone są w nim urządzenia biorące udział w procesie produkcji wina, podobnie jak w dwóch mniejszych obiektach. Szerokie drzwi przesuwne otwierają tę przestrzeń na niewielki zbiornik wodny, znajdujący się przy północno-wschodniej ścianie budynku. 
Drugi co do wielkości obiekt założenia, służy jako przestrzeń do składowania ogromnych beczek z winem. Prostokątny budynek, praktycznie nie posiada otworów poza wejściami od strony południowej i północno-zachodniej. 
Najmniejsze obiekty pełnią rolę toalet oraz przestrzeni do degustacji wina wytwarzanego w Cuna de Tierra. 
Program funkcjonalny obiektu zakłada również taras widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama na winnice. Miejsce obserwacji zintegrowane z ideą degustacji wina, pozwala użytkownikowi na wyjątkowe doświadczenia.

OPIS BUDYNKU 
Projekt odkrywa związek między otaczającym terenem, a szczególnymi potrzebami procesu produkcji wina. W skład winiarni wchodzi zespół budynków, które są obiektami jednokondygnacyjnymi. Zauważalnymi elementami założenia są niewielkie, podłużne zbiorniki wodne, lokalizowane przy ścianach.  Powtarzalne są również naprzemiennie drewniane i kamienne chodniki łączące każdy budynek ze sobą.  Dominują kierunki horyzontalne. Puste przestrzenie w strukturze każdego obiektu sugerują wejścia, zachowując przy tym czystość formy. Mieszanina betonu i gleby pobranej z działki staje się głównym materiałem do budowy nowych przestrzeni. Element ten nie tylko stanowi główny składnik potrzebny do rozwoju krzewów winorośli, ale także podkreśla motyw projektu, jego główne założenie – wpisanie obiektu w krajobraz. Zastosowane w winiarni metalowe drzwi przesuwne, urozmaicają strukturę betonowych ścian i otwierają przestrzenie wewnętrzne na zewnątrz.
Ściany z gruntu, drewna i betonu –zebranych na terenu projektowanej działki - łączy świat gości odwiedzających Cuna de Tierra ze rzeczywistością pracowników. Konstrukcja zbudowana przez człowieka zdaję się być elementem otaczającej go natury.
Dzięki współpracy niezależnych struktur, projekt bada możliwe oddziaływania i wszelkie interakcje między materiałami, pustymi przestrzeniami pomiędzy nimi, a także ich związek z funkcjonalnym procesem winnicy. Szereg niezależnych prostopadłych konstrukcji ułożonych w strategicznej kompozycji w obiekcie, został zbudowany przy użyciu tanich metod budowlanych. Miało to na celu utrzymanie wysokiego poziomu funkcjonalności, a także specyficznej estetyki budynku. 
Elementy wolnostojące analizują zależności i napięcia występujące pomiędzy strukturami. Podejście do projektowania winnicy wysokiej jakości, z mniejszą niż przeciętną liczbą nowoczesnych systemów konstrukcyjnych, prowadzi do ciekawych rozwiązań w budynku. Widoczne są one przy otworach doprowadzających światło naturalne, a także wentylacji przestrzeni winiarni.







ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.phaidonatlas.com/ 
http://www.architecturelab.net/
http://www.inhabitat.com/
http://www.cunadetierra.com.mx/

AUTOR OPRACOWANIA:
Karolina Korziewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz