niedziela, 21 czerwca 2015

CENTRUM UTYLIZACJI ODPADÓW

FUNKCJA: centrum utylizacji odpadów
FUNKCJE DODATKOWE : rozpowszechnianie badań technologicznych dotyczących zarządzaniem odpadami
KRAJ: Hiszpania
MIASTO: Vacarisses
ADRES: 08233 Vacarisses
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2010
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: ENRIC BATLLE I DURANY, JOAN ROIG I DURAN, ARQUITECTES,  projekt konstrukcyjny:  UTE CTR-VALLÈS (HERA-FCC-URBASER)
KONSTRUKCJA: żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:  45.000 mkw

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Składowisko odpadów Collcardús znajduje się w południowo-wschodniej miasta Vacarisses (Valles Occidental ), na wschodnim stoku wzgórza Cardus. Co roku otrzymała 600.000 t śmieci i powoli wyczerpuje swój limit pojemności. Doprowadziło to do podjęcia przez jej organ zarządzający decyzji o zamknięciu obiektu i znalezienia przyszłego zastosowania dla tego obszaru.  W 2006 r. została podjęta decyzja o budowie Centrum Utylizacji Odpadów (CTR).

LOKALIZACJA
Lokalizacja CTRV zależała nie tylko od miejsca składowania odpadów, ale również brała pod uwagę, zmniejszenie negatywnego oddziaływania przetwórstwa odpadów na środowisko, dzięki zastosowaniu instalacji i obsługi działań związanych z gospodarką odpadami.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Obiekt podzielony jest na dwie strefy utylizacji odpadów, pomiędzy którymi znajduje się podjazd. Przestrzenie te są zróżnicowanej wysokości i znajdują się na różnych poziomach, co decyduje o kształcie bryły. Zdecydowanie mniejsze powierzchnie zajmują strefy pomieszczeń magazynowych oraz biurowych. Celem tej inwestycji jest również promocja rozwiązań proekologicznych w architekturze i przemyśle. Obiekt wykorzystuje wodę deszczową, a  energia potrzebna do funkcjonowania zakładu otrzymywana jest z biogazu wytwarzanego przez odpadów znajdujących się  w pobliskim składowisku Coll Cardus. 

OPIS BUDYNKU 
Głównym założeniem projektu była jak najmniejsza ingerencja w otaczający krajobraz. Integrację obiektu ze środowiskiem zapewniła odpowiednia adaptacja terenu. Topografia miała wpływ na formę prostych elewacji oraz ukształtowanie dachu, które zmienia się z uwagi na realizację wymaganych powierzchni poszczególnych przestrzeni przetwórstwa. W płaszczyźnie dachu znajdują się świetliki oraz  powierzchnie biologicznie czynne w kształcie kręgów o różnych średnicach.  Wykorzystanie roślinności charakterystycznej dla tego obszaru wpłynie dodatkowo na wpisanie obiektu w otoczenie.













ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.batlleiroig.com/building/centre-de-tractament-de-residus-a-vacarisses/
http://www.cresidusvoc.org/crvo/apartats/index.php?apartat=78

AUTOR OPRACOWANIA:
Sylwia Chmiel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz