Fabryka zegarków szwajcarskich Jaquet Droz
FUNKCJA: produkcja zegarków szwajcarskich
FUNKCJE DODATKOWE : hotel, sale konferencyjne, gastronomia
KRAJ: Szwajcaria
MIASTO: La Chaux-de-Fonds
ADRES: Crêt-du-Locle, 2322 La Chaux-de-Fonds, Szwajcaria
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2010
AUTORZY PROJEKTU: projektant generalny: atelier oï, projekt konstrukcyjny: AJS ingénieurs civils SA, projekt instalacji: Röschi + Partner AG
KONSTRUKCJA: stalowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 650 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.atelier-oi.ch/
ŹRÓDŁA, LICENCJE: Creative Commons
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Pierre Jaquet-Droz był urodzonym w XVIII w szwajcarskim zegarmistrzem. Mieszkał w Paryżu, Londynie i Genewie, gdzie projektował i budował mechaniczne lalki i automata (przodek współczesnych komputerów). Jego firma zajmowała się montażem oraz sprzedażą zegarków i mechanicznych ptaków. Uważany jest za jednego z prekursorów dzisiejszego zegarmistrzostwa. W 2000 roku firma Jaquet Droz została zakupiona przez grupe Swatch i wróciła do swojego miasta macierzystego La Chaux-de-Fonds. Wprowadziła się do nowego budynku ‘Atelier de Haute Horogerie w lecie 2010.
LOKALIZACJA
La Chaux-de-Fonds to miasto w Szwajcarii, w kantonie Neuchâtel, położone w górach Jury, kilka kilometrów od francuskiej granicy. Po Genewie i Lozannie jest to trzecie pod względem wielkości miasto we francuskojęzycznej Szwajcarii. Obiekt znajduje się w południowej części miasta, nieopodal drogi prowadzącej do miasteczka Le Locle. Le Chaux-de-Fonds słynie także z tego, że było domem dla jednego z najwybitniejszych przedstawicieli architektury modernizmu – Le Corbusiera.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Obiekt to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 650 m2. Na kondygnacji parteru znajdują się magazyny części oraz pomieszczenia warsztatowe, gdzie pracownicy zajmują się montażem ekskluzywnych zegarków sygnowanym nazwiskiem Jaquet-Droz. Kondygnacje wyższe mają funkcję reprezentacyjno-administracyjną. Znajdują się tam pomieszczenia biurowe, w tym gabinet prezesa, a także sala konferencyjna oraz muzeum zakładu.
OPIS BUDYNKU
Aby wydobyć pomysł budynku rzeźbiarskiego południowa oraz północna fasada są całkowicie przeszklone, co daje efekt ‘structural glazing’ (strukturalnego zaszklenia). Taki wybór totalnie sprawia, że przeszklone fasady wyróżniają się na tle otoczenia, jednocześnie nie przyćmiewając go i podkreślają walory estetyczne rozciągających się dookoła trawiastych polan. Lustrzane przeszklenia nadają budynkowi elegancki, wysublimowany charakter, a jednocześnie sprawiają, że przestrzenie pracy są komfortowe. Przy dobrej pogodzie, fasady odbijają naturę otaczającą budynek, a przy niższym poziomie światła rzemiosło, które ma miejsce wewnątrz budynku zostaje uwydatnione przez oświetlenie wewnątrz. Podwójne przeszklenia gwarantują ochronę przed przegrzaniem budynku, jednocześnie zapewniając odpowiednią izolację termiczną.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/
http://www.atelier-oi.ch/
AUTOR OPRACOWANIA:
Jakub Gontarz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz