FUNKCJA: produkcja rzemieślnicza, rękodzieło
FUNKCJE DODATKOWE : sale ćwiczeniowo-warsztatowe, przestrzenie ekspozycyjne i wystawiennicze, gastronomia, lokale usługowe
KRAJ: Hiszpania
MIASTO: Sevilla
ADRES: Av. Ingenieria, Sevilla 41091, Hiszpania
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2010
AUTORZY PROJEKTU: Suárez Santas Arquitectos (architekci Asier Santas Torres, Luis Suárez Mansilla)
KONSTRUKCJA: żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 19 970 m²
STRONA INTERNETOWA: http://www.artesacrosevilla.com/ (obecnie strona w budowie)
Park Sztuki Sakralnej powstał w 2010 roku z inicjatywy rady miejskiej, która chciała w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby głęboko zakorzenionego tutaj rzemiosła. Znakiem firmowym lokalnej działalności są znane w całej Hiszpanii wyroby sakralne i to właśnie głównie z myślą o rzemieślnikach tego sektora zadecydowano o powstaniu całego założenia. Obiekt oferuje przestrzeń umożliwiającą jego dalszy rozwój, gwarantując wysoką jakość środowiska pracy, podniesienie potencjału produkcyjnego oraz pozwalając na modernizację przedsiębiorstw związanych z tego typu działalnością.
LOKALIZACJA
Obiekt usytuowany jest w północnej części Sewilli pomiędzy dzielnicami Pino Montano a San Jeronimo. Kompleks wchodzi w skład powstającej w tym miejscu dzielnicy biznesowej miasta, która stanowić ma reprezentacyjną „bramę” do stolicy Andaluzji.
OPIS ZAŁOŻENIA I PROGRAM FUNKCJONALNY
Park Sztuki Sakralnej w Sewilli zajmuje działkę o powierzchni ok. 3ha. Jest to kompleks składający się z dziewięciu budynków, których układ został zainspirowany tradycyjnym arabskim targiem – sukiem, charakterystycznym dla miasteczek śródziemnomorskich. Położone blisko siebie budynki tworzą siatkę prostopadłych, wąskich uliczek zbiegających się w przecinającej całe założenie głównej arterii. Ta ostatnia tworzy kameralną przestrzeń publiczną, w której wydzielone zostały dwa różnej wielkości place. Mają one służyć jako ryneczki, na których rzemieślnicy mogą prezentować swoje wyroby, a także jako przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa (w tym celu układ wzbogacono małą architekturą oraz drzewami pomarańczy). Kompleks nie jest więc typowym obiektem przemysłowym, stanowiąc raczej założenie nawiązujące do działaności manufakturowej.
Każdy budynek posiada określoną ilość warsztatów, które w zależności od typu prowadzonej w nich działaności mogą być dowolnie aranżowane. Ponadto charakteryzują się także różnorodną powierzchnią użytkową – najmniejsze warsztaty mają ok. 50m2, a największe (jest ich 8) nawet 350m2. Łącznie przewidziano 114 tego typu lokali o powierzchni całkowitej ok. 19 740m2. Ponadto kompleks oferuje ok. 5000m2 przestrzeni publicznych. Charakterystyczną cechą Arte Sacro jest minimalistyczna architketura tworzących go budynków. Ich kubiczne, proste formy wzbogacone zostały ażurowym motywem z białych betonowych bloczków, który pełni nie tylko fukncję estetyczną, ale także pozwala na dodatkowe doświetlenie wnętrz i ich ekspozycję od strony ulicy. Wschodni kraniec założenia stanowi strefa wejściowa zorganizowana wokół niewielkiego placu. Zwieńczeniem całości jest natomiast budynek zlokalizowany w zachodniej części kompleksu. Swoje miejsce znalazły w nim wszelkie funkcje dodatkowe takie jak sale ćwiczeniowo-warsztatowe, przestrzenie ekspozycyjne (gdzie prezentowane są m.in. wyroby lokalnego rzemiosła), strefa gastronomiczna z kawiarnią, a także przestrzeń administracyjna całego założenia.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.archdaily.com/
http://www.artesacro.org/
http://suarezsantas.com/
AUTOR OPRACOWANIA:
Jakub Podolak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz