niedziela, 21 czerwca 2015

CEMENT PLANT STRABAG 

FUNKCJA: cementownia
FUNKCJE DODATKOWE : część konferencyjna, laboratoryjna i biurowa
KRAJ: Węgry

MIASTO: Szentlőrinc 
ADRES: Királyegyháza Cementgyár 7940 Szentlőrinc
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2011
AUTORZY PROJEKTU: Mhm Architects; Matthias Molzbichler, Sebastian Haselsteiner, Florian Molzbichler ; Generalny Wykonawca: STRABAG Węgry
KONSTRUKCJA: żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: (powierzchnia działki 10 ha)

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
STRABAG to grupa kapitałowa, ważna Europejska firma budowlana, działa w wielu dziedzinach światowego przemysłu budowlanego. Wraz z otwarciem granicy wschodniej nacisk na centralne i środkowo-wschodnie kraje Europy został wzmocniony. Myślenie przedsiębiorcze firmy STRABAG opiera się na potrzebach rynku krajowego i międzynarodowego i obejmuje głównie obszary budownictwa drogowego, budownictwa kubaturowego, inżynierii lądowej i rozwój tych dziedzin.
Podstawowym wymogiem, aby poradzić sobie z przetwarzaniem małych zamówień, jak również spektakularnych dużych projektów w przyszłości jest szeroka i dobrze funkcjonująca infrastruktury. Dotyczy to, między innymi wydobywania surowców (żwir, gliny, itp.) i dalszego przetwarzania tych materiałów na wyroby gotowe, takie jak cement. Dlatego też w 2006 roku grupa kapitałowa postanowiła wybudować nową fabrykę cementu w południowej węgierskiej Szentlőrinc w społeczności Kiralyegthaza, prowadzoną w ramach joint venture z Lafarge Cement  od 2010 roku, a zakończoną w 2011 roku.

LOKALIZACJA
Możliwość modernizacji lokalnych warunków ruchu, bliskość do kamieniołomu wapienia Bukkosd i co nie mniej  bliskie sąsiedztwo uniwersyteckiego miasta Pécs przyczyniło się to takiego wyboru lokalizacji. Pozwoliło to na roczną zdolność produkcyjną od 630 do 800 kiloton cementu .
Około 10-hektarowy, prostokątny obszar  składa się z zespołu heterogenicznych budynków magazynowych i produkcyjnych.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Obiekt przemysłowy o tej wielkości i skali produkcji został zaprojektowany tak by pomieścić powierzchnie produkcji, magazynowe, laboratoryjne, biurowe, socjalne i konferencyjne; co jest niezwykle skomplikowane pod względem organizacji i koordynacji technicznej.
Poszczególne funkcje zostały rozdzielone, tak aby jednocześnie współdziałać ale też nie przeszkadzać sobie. Powstały przez to tzw. strefy brudna i czysta. Dodatkowo została wydzielona część konferencyjna, jako centrum szkoleniowe zarówno dla pracowników zakładu jak i osób z zewnątrz, oraz laboratoryjna, gdzie specjaliści mogą na miejscu sprawdzać jakość cementu i pracować nad nowymi technologiami.
W całym kompleksie przemysłowym zaprojektowano około 200 miejsc pracy, oraz co za tym idzie odpowiednie zaplecze socjalne. Z uwagi na większą odległość od miasta, znalazła się tam także rozbudowana część  gastronomiczna. 
Istotna jest dobra komunikacyjność wewnętrzna jak i zewnętrzna- lokalizacja przy szlaku kolejowym zapewniająca transport surowców i gotowych produktów;


OPIS BUDYNKU 
Podobnie jak w przypadku funkcji, konstrukcji czy też formy architektonicznej, również w kwestii wykończenia budynku, obiekt podzielony jest na kilka części. Największymi budynkami na terenie zakładu są hala transferu, tak zwana "linia pieca" (składający się z podgrzewacza, pieca i chłodnika klinkieru), jak również instalacja do mielenia klinkieru. Jednak najbardziej charakterystycznym i powszechnie widocznym symbolem zakładu jest piec o wysokości 95 metrów.
Wymagania konstrukcyjne i inżynieria większości elementów budynku są predefiniowane przez wrodzone procesy przemysłowe i nie mogą być zmieniane, co wpłynęło w głównej mierze na układ i wygląd zewnętrzny. Mimo to w projekcie wzięto pod uwagę wiele innych czynników takich jak planowanie krajobrazu i otwartej przestrzeni, projektowanie elewacji. Główną intencją było także jakościowe podkreślenie panoramicznego efektu głównych tektonicznych budowli, tak aby był dostępny do szerszej publiczności.  Nie ograniczono też interwencji do samej architektury, ale wygospodarowano miejsce na dziedzińce, tarasy widokowe, niską zieleń urządzoną. 
















ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2013/10/19/cement-plant-in-szentlorinc-hungary-by-mhm-architects/
http://www.archdaily.com/434414/cement-plant-in-szentlorinc-mhm-architects/


AUTOR OPRACOWANIA:
Aleksandra Blok


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz