SPUTNIK ENGINEERING AG
FUNKCJA: produkcja inwerterów fotowoltaicznych
FUNKCJE DODATKOWE : biura
KRAJ: Szwajcaria
MIASTO: Biel
ADRES: Länggasse 85, 2504 Biel/Bienne
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2012
AUTORZY PROJEKTU: Burckhardt+Partner AG
ŹRÓDŁA, LICENCJE: Hansueli Schärer
KONSTRUKCJA: stalowa, drewniana, żelbetowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: -
STRONA INTERNETOWA: http://www.burckhardtpartner.ch/
CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Sputnik Engineering AG to szwajcarska firma specjalizująca się w rozwijaniu, produkcji oraz dystrybucji inwerterów fotowoltaicznych podłączonych do sieci elektrycznej. Siedziba firmy znajduje się w Biel w Szwajcarii. Oddziały firmy znajdują sie również w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji Belgii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Grecji oraz Chinach.
Pomysł połączenia różnych funkcji pod jednym dachem znalazł zastosowanie dla nowego budynku administracyjno- produkcyjnego firmy Sputnik Engineering AG w Biel. Konkurs na projekt wygrało biuro Burckhardt+Partner AG w 2009 roku. Budynek został zrealizowany w ciągu 14 miesięcy.
LOKALIZACJA
Budynek znajduje się w mieście Biel w Szwajcarii. Otoczony jest zabudową przemysłową.
PROGRAM FUNKCJONALNY
Przestrzenny hol, który może być wykorzystany jako powierzchnia wystawiennicza, restauracja dla personelu, pomieszczenia produkcyjne oraz magazyny są usytuowanie na dwupoziomowym pierwszym piętrze. Duża elastyczność w zakresie pozycjonowania linii produkcyjnych jest zagwarantowana dzięki otwartej przestrzeni kondygnacji. Skrzydła biurowe znajdujące się na dwóch piętrach powyżej, otaczają wewnętrzny zielony dziedziniec i połączone są ze sobą strefą komunikacyjną. Otwarte pomieszczenie biurowe zostało podzielone na strefy kabinami biurowymi, które mogą być wykorzystane jako indywidualne biura bądź sale konferencyjne.
OPIS BUDYNKU
Długość budynku wynosi 132m, szerokość 90m, zaś obszar zabudowany 11 800 m2. Miejsce to jest przewidziane dla 500 pracowników. Konstrukcja została wykonana z żelbetowych elementów prefabrykowanych, stali oraz drewna.
Ciągłe drewniane elewacje łączą powierzchnie użytkowe budynku by stworzyć jedną całość. Cała kompozycja dyskretnie kontrastuje na terenie przemysłowym z otaczającą zabudową.
Zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest w całości pokrywają odnawialne źródła, w tym znaczną część systemy fotowoltaiczne znajdujące się na dachu.
ŹRÓDŁA INFORMACJI:
http://www.burckhardtpartner.ch/
http://www.archdaily.com/
http://en.wikipedia.org/
AUTOR OPRACOWANIA:
Mateusz Bober
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz