niedziela, 21 czerwca 2015

LUBELSKI PARK NAUKOWO- TECHNOLOGICZNY

FUNKCJA: laboratoria High-Tech, inkubatory innowacyjności, siedziba firm IT
FUNKCJE DODATKOWE : sale konferencyjne i wystawowe
KRAJ: Polska
MIASTO: Lublin
ADRES: ul. Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2014 
AUTORZY PROJEKTU: STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE Sp. z o. o./ BOLESŁAW STELMACH
KONSTRUKCJA:  żelbetowa szkieletowa monolityczna, ze ścianami zewnętrznymi warstwowymi z betonu architektonicznego, przeszklenia aluminiowo-szklane
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 7490 m2


CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Projekt obiektu został wyłoniony w konkursie zleconym przez inwestora- Województwo Lubelskie w 2003 roku. 
Obiekt powstał przy podstrefie ekonomicznej, jako miejsce przepływu wiedzy i kontaktów pomiędzy inwestorami, producentami, a naukowcami. Powstał 5-modułowy zespół obiektów, który użytkowany jest przez placówki naukowe, mające na celu rozwijanie wiedzy technologicznej i innowacyjności w produkcji. 
Każdy z modułów powstawał w innym czasie, i budowany był przez innego wykonawcę. Budynek powstawał przez 8 lat i kilkakrotnie zmieniały się w nim funkcje.

LOKALIZACJA
Obiekt zlokalizowany jest na obrzeżu śródmieścia miasta, przy terenie przyszłej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sąsiaduje z zabudową przemysłową. Obiekt ten zlokalizowany na uboczu strefy przemysłowej, otwiera się na nią.
Miejsce lokalizacji obiektu nie miało kontekstu, zlokalizowany początkowo w pustym terenie, podporządkowywał się przyszłym relacjom przestrzennym z zabudową przemysłową. 

PROGRAM FUNKCJONALNY
Budynek podzielony jest na 5 modułów, każdy z nich ma odrębną funkcję. Poszczególne części połączone są poprzecznie komunikacją. Moduły umieszczone są w poprzek spadku terenu działki. Tak uformowany teren pozwolił na wyodrębnienie przed wejściem głównym placu ekspozycyjnego, podobny plac zlokalizowano po drugiej stronie budynku, ten otwarty jest na strefę ekonomiczną.
Budynek Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego podzielony jest na 5 modułów. Moduł 1 to laboratoria innowacyjno wdrożeniowe i sale szkoleniowe; moduł 2 mieści 3 sale wielofunkcyjne z możliwością połączenia, mieszczące w sumie 140 osób. Centralny moduł 3 to przestrzeń wystawiennicza, jako jedyna część ma charakter otwarty na przyszły teren przemysłowy. Moduły 4 i 5 mieszczą inkubatory innowacyjności. Moduły są połączone prostopadle komunikacją, która doświetlana jest naturalnym światłem, dzięki wewnętrznym patio, które połączone są również z częścią laboratoryjną. Patia są atrakcyjną zieloną przestrzenią wypoczynkową dla pracowników.
Cały obiekt podzielony jest na strefy funkcjonalne : obsługiwane laboratoria i obsługujące pomieszczenia techniczne- takie rozplanowanie pozwala dowolnie adaptować przestrzeń w zależności od aktualnie używanej technologii czy prowadzonych badań.

OPIS BUDYNKU 
Budynek tworzy zwartą bryłę. Dostosowany jest do tektoniki terenu, usytuowanie modułów, wejścia, dojazdy, place przed obiektem uwarunkowane są ukształtowaniem terenu i usytuowaniem względem miasta i reszty strefy przemysłowej ( dojścia od strony miasta).
Komunikacja i strefy funkcjonalne obiektu są zlokalizowane wokół wewnętrznych zielonych dziedzińców spajających poszczególne funkcję, pełniących również funkcję naturalnego źródła światła.
Obiekt zaprojektowano w prostych naturalnych materiałach: beton architektoniczny, stal, szkło i drewno ( wykończenie wnętrz). Są to lokalne materiały, łatwo dostępne, tanie i ekologiczne.
Najważniejsza dla tego obiektu  jest funkcjonalność, wszystkie formy: schody, podjazdy, ławki ( z betonu) są minimalistyczne w swojej formie.
Budynek ma zwarty charakter, jedynie centralna część otwiera się na przestrzeń wokół obiektu.
Obiekt bardzo dobrze współgra z otaczającą przestrzenią, półotwarte frontowe elewacje są widoczne z daleka, przed wejściem zlokalizowano czasowe ekspozycje. Obok budynku umieszczono wysokie pylony informacyjne.
Budynek jest przystosowany również dla osób niepełnosprawnych. Umieszczono podjazdy i windy w dwukondygnacyjnych częściach. Toalety są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, a także dla matek z dziećmi. Obiekt został zaprojektowany tak, aby być przyjaznym zarówno dla pracowników jak i dla gości.











ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/2015/lubelski-park-naukowo-technologiczny/1291/
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=38194
http://www.archdaily.com/614651/lublin-science-and-technology-park-stelmach-i-partnerzy-biuro-architektoniczne/5519fb99e58ecea37b00009b_lublin-science-and-technology-park-stelmach-i-partnerzy-biuro-architektoniczne_portada_stelmach_lpnt_14-mc-jpg/

AUTOR OPRACOWANIA:
Anna Kowal

1 komentarz: