niedziela, 21 czerwca 2015

FABRYKA OLIWY Z OLIWEK W CHILE

FUNKCJA: fabryka oliwy z oliwek
FUNKCJE DODATKOWE : -
KRAJ: Chile
MIASTO: Fundo San José de Marchigüe, comuna La Estrella, VI Región 
UKOŃCZENIE BUDOWY: 2008 
AUTORZY PROJEKTU: pracownia GH+A Architects, architekt Guilermo Hevia, współpracownicy: Tomás Villalón, Francisco Carrión, Guillermo Hevia G, Marcela Suazo
KONSTRUKCJA: betonowa
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2800 m²

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI , HISTORIA POWSTANIA OBIEKTU
Budynek zajmuje się produkcją oliwy z oliwek, której plantacja ma powierzchnię 1000ha. 
Obiekt powstał w 2008 roku i stanowi jeden z przykładów nowoczesnej architektury przemysłowej, która zachwyca swoją formą i idealnie wpisuje się w otaczający ją krajobraz.

LOKALIZACJA
     Fabryka oliwy z oliwek Olisur znajduje się 200 km na południe od Santiago stolicy Chile. Środowisko, w którym znajduje się nowoczesny obiekt przemysłowy, jest dosyć specyficzne dla tego regionu – stepowe, suche powietrze, mało roślinności, rozległe krajobrazy. 
    Niska, zwarta bryła budynku, obłożona drewnem w kolorze otaczającej zewsząd ziemi, z nieregularnymi podziałami na elewacji stanowi integralną część tego miejsca. Nie dominuje, nie krzyczy, nie zaburza – wpisuje się idealnie w otaczający krajobraz.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Budynek składa się z części administracyjno-biurowej , hali produkcyjnej.

Część biurowa
    Część biurowa na planie prostokąta przylega południową ścianą do hali produkcyjnej. Dostęp do hali produkcyjnej umożliwia korytarz biegnący wzdłuż całej długości budynku. Od strony zachodniej wchodzi się do foyer. Następnie znajdują się dwa pomieszczenia biurowe z dostępem do światła dziennego, a od południa sanitariaty i pokoje personelu. Na końcu zaprojektowano salę konferencyjną dostępną także z ogólnego korytarza. Kolejne pomieszczenie stanowi jadalnia, a obok niej łazienki z prysznicami oraz magazyny odzieży.

Hala produkcyjna
Pierwsze pomieszczenie od wschodu stanowi hala pakowania z zadaszoną rampą wydawania. Kolejne pomieszczenie to magazyn , a następne hala produkcyjna. Od strony zachodniej znajduje się pomieszczenie dostaw także z zadaszona rampą.

Konstrukcja dachu
Do konstrukcji dachu wykorzystano dźwigary trapezowe z drewna klejonego, które dają możliwość uzyskania bardzo dużych rozpiętości.
Charakterystyka ekologiczna:
Budynek wykorzystuje energię geotermalną zamiast centralnego ogrzewania i klimatyzacji.  Kolejnym czynnikiem ekologicznym zastosowanym w tym budynku jest wentylowany system fasad. Budynek wykorzystuje energię  pasywną- powietrze wchodzi i wychodzi do różnych obszarów biur i usług (wentylacja w suficie ). Główny budynek wykorzystuje naturalne światło zamiast sztucznego oświetlenia. Główne materiały: drewno, szkło, beton, prefabrykowane panele.  Wszystkie materiały stosowane w tym kompleksie są biodegradowalne. Wykorzystanie zrównoważonych technologii, tworzy sprzyjające warunki do pracy i jakości produkcji oliwy z oliwek.

OPIS BUDYNKU 
Najbardziej charakterystyczną cechą budynku jest zastosowanie drewna na elewacji. Materiał ten jest przyjazny dla odbiorcy, ciepły i lekki zarazem, nieszkodliwy dla zdrowia, poza tym dobrze wpasowuje się w trochę pustynny krajobraz lokalizacji, w której usytuowany został budynek. Drewno stanowi tutaj „ubranko” dla betonowej konstrukcji hali. 
Ważne są również nieregularne podziały z pasów jasnego drewna w całej elewacji budynku. Poziome, drewniane deski schematycznie odtwarzają niekończące się odcienie ziemi. 
Fasada została wysunięta na wysokość szczytów drewnianych kratownic. Zabieg ten pozwolił na zasłonięcie dwuspadowego dachu. Ciekawym elementem fasady są nieregularne poziome otwory, które przyczyniają się na ‘’muzykalność” całości i przez które można obserwować niebo. W bryle hali produkcyjnej pojawiają się także pionowe podziały, które przerywają rytm. Stanowią one źródło doświetlenia wnętrza hali produkcyjnej.
    Istotną część elewacji stanowią powierzchnie przeszklone. Część biurowa została w znacznej części przeszklona. Stanowi to mocny akcent, szczególnie nocą.
   Puste i pełne powierzchnie, różnice w odcieniach drewna, poziome linie przecięte pionowymi, przeszklenia - tak w kilku słowach można opisać oprawę zewnętrzną fabryki oliwy w Chile.

ŹRÓDŁA INFORMACJI: 
http://www.dezeen.com/2009/02/04/olisur-olive-oil-factory-by-gh-a-architects/
http://www.floornature.com/projects-commerce/project-gh-a-guillermo-hevia-architects-olive-oil-factory-in-chile-9254/
http://www.archdaily.com/19631/olisur-olive-oil-factory-guillermo-hevia-gha/
http://www.plataformaarquitectura.cl/cl/728168/almazara-olisur-gha-arquitectos/


AUTOR OPRACOWANIA:
Agata Pabian





















6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jednym z głównych etapów przemysłowych każdej fabryki jest załadunek oraz załadunek towarów, który najczęściej odbywa się na rampie wzdłuż magazynu. W takich miejscach istnieje ryzyko uszkodzenia budynku przez samochody ciężarowe. Aby temu zaradzić stosuje się specjalne odbojnice rampowe https://powerrubber.com/kat/odboje-gumowe/odbojnice-rampowe/. Są one wykonane ze specjalistycznych mieszanek gumy zapewniających doskonałą amortyzację oraz odporność na mechaniczne uszkodzenia takie jak ścieranie, pęknięcia czy odkształcenia. Dzięki nim praca jest bardziej efektywna i nie generuje dodatkowych kosztów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak dla mnie teraz powinno się przede wszystkim inwestować w automatykę, ludzie już nie są potrzebni na liniach, oni powinni zająć się zarządzanie. A co do kwestii automatyki przemysłowej to jakbyście szukali sprawdzonego sprzętu to polecam zajrzeć na http://www.gigaom.pl/

    OdpowiedzUsuń
  4. Można śmiało powiedzieć, że przemysł rozwinął się w potężny, zautomatyzowany sektor. Więcej o tym, jak stanowi obecnie ważną część przemysłu, można dowiedzieć się na stronie https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan .

    OdpowiedzUsuń
  5. Magazyn buforowy to kluczowy element logistyki, który służy do tymczasowego przechowywania produktów pomiędzy różnymi etapami produkcji lub dystrybucji. Jest to miejsce, gdzie towary są składowane, aby zapewnić ciągłość i płynność procesów produkcyjnych oraz minimalizować ryzyko przestojów. W praktyce, magazyn buforowy może być używany do przechowywania surowców, półproduktów lub gotowych produktów przed ich wysyłką do klientów. Magazyny buforowe są niezbędne w zarządzaniu łańcuchem dostaw, ponieważ pozwalają na lepsze zarządzanie zapasami i optymalizację procesów logistycznych.





    OdpowiedzUsuń
  6. Sprawdźcie sobie stronę https://gigaom.pl/zasilacze-i-transformatory/zasilacze-modulowe , na której znajdziecie sklep internetowy Gigaom, który w ofercie posiada najróżniejsze elementy automatyki przemysłowej, w tym np. przekazniki bezpieczenstwa. Według mnie posiadaja bardzo rozbudowaną ofertę, dostosowaną do najróżniejszych potrzeb swoich klientów.

    OdpowiedzUsuń